"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google Türkiye ve Bakanlığın ortak çalışması: Internot Olmaya Var Mısın?

Sedat | 21 Ocak 2019 0 yorum Süre: 2 dakika

Google Türkiye yeni bir projeye hazırlanıyor: Internot Olmaya Var Mısın?

Google Türkiye'den yeni bir proje geliyor. Çocukların bilinçli internet kullanımının geliştirilmesi ve nesiller arasındaki dijital diyaloğun güçlendirilmesi için yeni bir projeyle daha bilinçli bir ortam hazırlanılmak isteniyor. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesi ve BTK işbirliği ile hayata geçirilen proje çağın çocukları için hedefleniyor. Çocukların internet alışkanlıklarına yönelik yola çıkan Google Türkiye, “Internot Olmaya Var mısın?” platformunun adını bugün duyurdu. 

Söz konusu projenin tanıtımıyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu'nun katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısı gerçekleştirildi. 

Dijital dünya çocuklarıyla anne ve babalar arasında diyalog köprüsü kuracak olan platform 6-12 yaş grubu çocukların dışında ailelerine ve öğretmenlerine de ulaştırılacak. Bu sayede nesiller arasında var olan dijital diyaloğun güçlendirilmesi de sağlanacak.

3 temel öğesi var!
 Dijital vatandaşlık kuralları ve internette güvenlik ipuçları verilecek. Farklı oyun kurguları takip edilip güvenli alanlar oluşturulacak. Dijital vatandaşlığın temel ilkeleri öğreniliyor. Proje kapsamında aynı zamanda kılavuz niteliğindebilgilerin bulunduğu  “Dijital Vatandaşlık ve Güvenlik Eğitim Kitapçığı”  ve aile içerisindekitüm bireyler tarafında imzalanması beklenen “Internot Olmaya Var mısın Taahhüdü” bulunuyor. 

Bursa, Antalya, Adana, İzmir, Samsun, Kayseri, Konya, Trabzon, İstanbul ve Ankara olmak üzere 10 ilde düzenlenecek etkinliklerle dijital okuryazarlık ile birlikte güvenli internet ortamı yaygınlaştırılmak hedefler arasında. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi