"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google, Windows 10'daki Bir Başka Açığı Deşifre Ederek Microsoft'u Çileden Çıkarttı!

Sedat | 1 Kasım 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Microsoft, Google'ın açıkları ifşa etmesinden dolayı kullanıcıları tedirgin ettiği gerekçesiyle suçladı. İşte detaylar...

Google, kendi blogu üzerinden Windows 10'daki bir başka açığı daha deşifre etti. Fakat bu durum Microsoft'u çileden çıkarttı. Bildiğiniz üzere sistemdeki güvenlik açıklığının önüne geçmek için sürekli güncelleme ile karşılaşırız. Daha güvenli bir uygulamadan yararlanmak için kullanıcıların bu güncellemeleri takip edip cihazlarına kurması ciddi önem arz ediyor.

Herhangi bir sızıntı ile karşı karşıya gelmek istemeyen Android ve Windows gibi birçok platformun yaptığı güncellemelerin bu bağlamda ne kadar önemli olduğunu görmemiz mümkün. Ancak Google'ın şahsi blog sitesinde Windows 10'un bir açığını tüm çıplaklığıyla anlatması, Microsoft'u oldukça rahatsız etti. Öyle ki Microsoft, açığını blog üzerinden yazılmasının yerine Google'ın bu açığı kendilerine bildirmesinin daha doğru olduğunu ifade etti. Tüm netliğiyle deşifre edilen açığın kötü niyetli kişiler tarafından kullanılarak, kullanıcıların güvenliğinin de tehdit altında olduğunu belirtti.

Açıkçası Microsoft bu konuda oldukça haklı. Kötü fırsat tanıyıcılarına böylelikle Google zemin hazırlamış oldu. Google öncesinde belki Microsoft'a bildiri uyarısında bulunmak amacıyla bu postu yayınlamışta olsa, bu açığın hackerlar tarafından kolaylıkla sömürebileceğinin ve bu sayede tüm Windows 10 kullanıcılarının verileri tehlike altına girmiş oldu. Bu ifşa sonrasında güvenlik açığının önğne geçmek için Microsoft'un en kısa zamanda yeni bir güncelleme yayınlaması bekleniyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi