"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google Yapay Zekalı Araçları Sundu

Sedat | 23 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Google bulut bilişim alanında çalışmalarına geç başlarken aynı zamanda piyasadaki rakiplerinin gerisinde kaldı. Fakat bu konuda önemli gelişmeler önümüzdeki günlerde kull

Yapay zeka konusunda gelişmeler sağlayan Google, bulut bilişim gücü ile yapay zekayı bir araya getirerek farklı bir deneyim sunmaya başladı. Bu bakımdan Google bulut tabanlı olarak geliştirilen otomatik öğrenme araçlarını önümüzdeki günlerde kullanıcılara sunmak isteyen Google önemli bir gelişme de sağlamış durumda. Bu hafta içerisinde yapılan açıklama ile bulut tabanlı yapay zeka API’larınden iki tanesini kullanıma sunulurken kullanıma sunulan bu uygulamaların beta amaçlı olduğu belirtildi.

Sunulan yeni sistemlerin birisi metin analizi konusunda işleri kolaylaştıracak. Bu konuda hizmet verilirken yazılı dökümanlardan otomatik bir şekilde bilgi alınacak ve bu bilgiler dahilinde yazar analizi yapılacak. Yazar analizi yapmak için metinlerdeki önemli kelimeleri arayacak olan sistem böylece yazarın hangi ruh haliyle yazıldığı ve hangi amacı taşıdığını belirleyebilecek. Bu durum önümüzdeki yıllar da özellikle müşteriler tarafından yapılan yorumların hangi amaçla yapıldığı ve ya oldukça uzun metinlerin analizinin yapılması için oldukça kullanışlı olabilecek.

Diğer API ise konuşma ile ilgili olacak. Bu bakımdan metin ve konuşma üzerine Google oldukça önemli araçları geliştirirken konuşma yapan kişinin konuşmalarının metine aktarılması ve 80 üzerindeki dilin desteklenmesi de aracın önemli özellikleri arasında yer alıyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi