"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google'dan akıllı saat atağı!

Sedat | 1 Kasım 2019 0 yorum Süre: 3 dakika

Google, sağlık konusunda yeni birşeyler denemek istiyor bu nedenle giyilebilir teknolojide kendini göstermeyi hedefliyor.

Fitbit'i 2.1 milyar dolara satın aldığını açıklayan Google, böylelikle piyasada Apple'a rakip olacak. Fitbit, cihazlarının Android ve iOS ekosistemlerinde agnostik kalacağını vurguladı. Yine de, Google’dan edinimi tartışan bir blog yazısı , gelecekte Google cihazlarla birlikte satılacağını açıkça belirtti. 100 milyondan fazla cihaz satıldığında, Fitbit çok fazla sağlıklı ve davranışsal verilere sahiptir.  Google'ın Fitbit'i satın almasının en büyük sebebi elbette bu olmalı. Google az önce giyilebilir Fitbit şirketi 2.1 milyar dolara satın aldığını duyurdu . Haberleri açıklayan bir blog yazısında, Google’ın cihaz ve hizmetlerin SVP’si Rick Osterloh, Fitbit’in satın almasının “Wear OS’e daha fazla yatırım yapma ve Made by Google tarafından giyilebilir cihazlar piyasaya sürülmesi” olduğunu söyledi.

Anlaşmaya göre, Fitbit Google’ın kendisine katılacak. Fitbit tarafından yayınlanan ayrı bir basın açıklamasına göre, şirket “Fitbit sağlık ve zindelik verilerinin Google reklamları için kullanılmayacağına” dikkat çekerek sağlık ve zindelik verisi için ciddiye almaya devam edecek.

Bu kazanım çok anlamlı: Google, Wear OS platformu ile giyilebilir ürünler pazarına girmeye çalışmakta (ve büyük ölçüde başarısız oluyor) yıllarını harcadı gerçek bir etki yaratmaya çalıştı. Fitbitdonanım konusunda her ne kadar iyi olsa da bazı rakiplerinin önüne geçemedi.  Ve şirketin fitness takibi konusundaki güçlü odağı doğal olarak Google’ın mevcut Google Fit uygulamalarına da entegre edilebilir ve Google’a Apple Watch’ın iPhone ile olan derin fitness izleme entegrasyonuna sağlam bir alternatif sunar.

Fitbit satın alma, Google’ın fitness odaklı giyilebilir ürünlere yapılan son yatırımlardan biri değildi: Ocak ayında, şirket , Fossil’in giyilebilir makinesi Misfit’i geri alırken aldığı teknolojiye dayanarak, bazı bilinmeyen akıllı saat teknolojilerini satın almak için Fossil için 40 milyon dolar harcamıştı. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi