"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google'dan dev alan adı!

Sedat | 27 Şubat 2019 0 yorum Süre: 2 dakika

Google, ilk kez .dev uzantısını kullanarak bir etki alanı kaydedilmesine izin verecek.

Her gün daha fazla web sitesi oluşturulduğunda, işletmeniz veya projeniz için mükemmel etki alanını bulmak gittikçe zorlaşıyor ve bu nedenle Google, özellikle yazılım geliştiriciler için yeni bir üst düzey etki alanı (TLD) başlattı.

Şirket ilk olarak geçtiğimiz yıl yeni .dev TLD'yi açıkladı ve şimdi kayıt 16 Ocak'tan bu yana ortak seçmeye açık ancak herkes 11.000 dolar karşılığında .dev alan adı satın alabilir.

Alan adlarının ilk olacağını belirten geliştiriciler ve şirketler, oldukça yüksek bir ek ücret karşılığında şimdi .dev alan adı satın alabilirler.  Özellikle yazılım geliştiricilerine hitap eden bir çözüm olarak geliştirilen yeni TLD yani üst seviye alan adı geçen sene duyurulan ".dev" alan adı kullanıma açıldı. Bununla birlikte geliştirici alan adını 11.000 dolar karşılığında satın alabilir ve projelerini tüm dünyaya sergiyebilirsiniz. 

Google'ın bünyesinde yer alan .page ve .app alan adlarında olduğu gibi .dev alan adına sahip internet sayfalarının HTTPS sertfikasıyla varsayılan olarak yüksek seviyede güvenli sayfalar olacak. İş odaklı olarak büyümek isteyen Google, şirketlerin alan adlarını şimdiden güvene almak istiyor. Bunun için büyük bir ek ücret istiyor ancak bu durum büyük şirketler için sıkıntılı olmayacaktır. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi