"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google’dan Yapay Zeka Hamlesi

Sedat | 26 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Google tarafından mobil sektöre yönelik yeni bir yapay zekanın geliştirileceği belirtildi.

Mobil sektörün en önemli sorunlarından bir tanesi depolama olurken, artan performans ve kalite ile birlikte depolama sorunları da daha fazla yaşanmaya başlanıyor. Bu konuda Google tarafından özel bir çalışmanın yapıldığı belirtilirken, depolamaya yönelik geliştirilecek özel bir yapay zeka ile birlikte sorunlar daha asgari düzeye indirilecek.

microSD kart desteği, bulut sunucular gibi pek çok sistem depolama konusunda yardımcı olsa da bu konuda hala kesin ve faydalı bir çözüm bulunabilmiş değil. Google tarafından geliştirilen yeni yapay zeka ise bu konuda oldukça fakrlı bir çözüm sunuyor.

Boyutlar Küçültülecek

Yeni yapay zekanın fotoğrafların boyutlarını ciddi oranda küçültecek. Yapılan açıklamalarda 6 milyon görselin 32 x 32 piksellik parçalarının bir ağ üzerinde depolanacağı belirtilirken, bu sistem üzerinden yapılacak sıkıştırma işlemleri ile birlikte fotoğrafların boyutlarında ciddi bir düşüş yaşanabilecek. Bu bakımdan Google, yeni hamlesi ile birlikte fotoğraflarda ciddi bir sıkıştırmanın yaşanmasının yanı sıra kaliteden de hiçbir şekilde kayıp vermeyecek.

Şu anda çalışmaların sürdürülen projenin faaliyete geçmesi halinde depolama konusunda ciddi bir katkı sağlayacağı kesin. Fakat kullanılabilirliği ve başarısının nasıl olacağı şu an için tam olarak ifade edilemiyor ve aynı zamanda yeni geliştirmelerin yapılması nedeniyle önümüzdeki günlerde daha somut verilere ulaşılabilmesi bekleniyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi