"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google’ın Korsan İçerikle Sınavı Raporlandı

Sedat | 15 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

2007 yılında Google tarafından YouTube üzerinden başlatılan korsan avında içeriklerin telif kontrolüyle korunması konusundaki çalışmalar özel bir rapor ile paylaşıldı.

Kişilerin YouTube üzerinden yayınladığı videoları ile para kazanmaya başlaması pek çok telif ihlaline yol açarken 2007 yılı itibariyle YouTube bu konuda önemli bir karara imza attı. Yüklenen içeriklerin telif kontrolü yapılarak bu doğrultuda yayınlanması pek çok telif hakkının ihlal edilmesini önlerken bu konuda Google tarafından yapılan paylaşımlar sistem ile ilgili pek çok bilgi verdi.

“How Google Fights Piracy” adı ile yayınlanan raporda Google’ın telif ile nasıl mücadele ettiğinin bilgileri paylaşılırken yayınlanan içeriklerin görsel ve işitsel olarak birtakım izler taşıdığı ve yeni içeriklerin izlerinin kolay bir şekilde sistemde yer alıp almadığının kontrol edilerek herhangi bir ihlalin önlendiği belirtildi. Youtube bugüne kadar sistemden hak sahiplerine ciddi oranlarda kazanç sağlarken bu kazancın 2 milyar dolar kadar olduğu belirtildi. Şu anda YouTube üzerinden yapılan işlemlerin yüzde 98’ne yakını bu telif kontrol sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor ve başarılı sonuçlar alınabiliyor.

Content ID Adı verilen sistemin daha da gelişmesi adına YouTube'a Google tarafından yaklaşık 60 milyon dolardan daha fazla bir yatırım yapılmış durumda. Sistemin kullanılmaya başlamasının ardından 558 milyon URL hakkında kaldırma talebi geldiği ve bunların yüzde 98’inin sistemden kaldırıldığı da belirtildi. Bu bakımdan sistemin telif koruma konusundaki başarısı da oldukça yüksek.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi