"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Grafikte, Android Nougat Varken Android Oreo'nun İsmi Bile Geçmedi!

Sedat | 13 Eylül 2017 0 yorum Süre: 3 dakika

Android Nougat aktif cihazların yüzde 15,8'inden mevcut iken Android Oreo grafikte bile mevcut değil. İşte detaylar..

Bu hafta yapılan tüm haberler, Apple etrafında dönüyor. Google, Eylül ayında Android platform dağıtım tablosunu yayınladı. Grafikler, Android Nougat'ın pazar payı kazanmaya devam ettiğini ve şu an yüzde 15,8 aktif cihazlarda bulunup bulunmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, en son Android Oreo sürümü aynı ay için grafikteki yerini bulamadı. özellikle, aktif cihazların yüzde 0.1'den az paya sahip Android sürümleri listede yok çünkü Oreo şu anda bu pek çok cihazdan daha az.

Bu yılın Haziran ayında, Android Nougat sürümü aktif cihazların yüzde 10'unda çalışıyordu. Daha sonra Temmuz ve Ağustos ayında, Android Nougat sırasıyla yüzde 10.6 ve yüzde 13.5 ulaştı. Eylül ayında Android Nougat'ın toplam payı yüzde 15,8, Android 7.0 Nougat sürümündeki cihazların yüzde 12,3'ü ve Android 7.1 Nougat cihazlarının yüzde 1,2'sini içeriyor.

Yeni istatistikler, Android Marshmallow'un yüzde 32.2 payla hakim olmaya devam ettiğini gösteriyor. Android Marshmallow dağıtım payı düşüş gösterdi ancak son bir ayın yüzde 32.3'üne düşen sayıya sadece yüzde 0,1 oranında düştü.

Android Marshmallow'a ek olarak, diğer tüm Android sürümleri de geriledi. Bu yapılar arasında, Android Gingerbread (yüzde 0,6 pay) ve Ice Cream Sandwich (yüzde 0,6 paya sahip) hem de yüzde 0,1 oranında düştü. Jelly Bean yüzde 6.9 payla yüzde 0.7 düştü. Şu anda yüzde 15,1 paya sahip olan KitKat, yüzde 0,9 oranında düşerken, yüzde 28,8'lik bir payla Lollipop yüzde 0,4 oranında düşüş gösterdi.

Google, bu verilerin 11 Eylül'de sonuçlanan 7 günlük bir süre içerisinde toplandığını ve yüzde 0.1'in altında paylaşılan Android yapılarının hariç tutulduğunu belirtti. Ayrıca, Google'ın Google Play'i destekleyen (yalnızca Android 2.2 ve sonraki sürümleri destekleyen) Android cihazlarını kullandığını unutmamalısınız.

Google'ın en yeni sürümü Android Oreo, birkaç gün önce Pixel ve Nexus cihazlarına resmen katıldı ve son trendlere göre Android platformu dağıtım tablosunda önemli bir paya sahip olması bir aydan fazla sürüyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi