"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Hacklenmek İstemiyorsanız Bu Parolalardan Vazgeçin!

Sedat | 9 Kasım 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Yapılan araştırmalara göre hesaplarımızın kolaylıkla ele geçirileceği belli başlı parolalar bulunuyor. İşte uzak durmamız gerek o şifreler...

Yahoo'dan sızan verilere göre, Lancaster Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Dr. Jeff Yan tarafından hazırlanan, kullanıcıların kesinlikle kullanmamasıgereken şifreler bir liste şeklinde yayınlandı. Peki bu listede sizlerinde kullandığı bir şifre bulunuyor diye merak ediyor musunuz?

Hacklenmenize Yol Açacak Şifreler
123456 ve password! Bu parolaları ise "welcome", "ninja", "abc123", "123456789", "12345678", "sunshine", "princess" ve "qwerty" gibi parolalar takip ediyor. (welcome, password gibi İngilizce kelimeleri çıkardığımızda listede geri kalan birçok şifreyi bizler kullanıyoruz.)

Bizler bu parolaları zor olduğu için değil kolaylıkla hatırlayabildiğimiz için kullanıyorda olsak, acı bir gerçek var ki en ufak açıktan dahi faydalanmak isteyen kötü kullanıcılar bunu düşünerek hesabınızı ele geçirebilir. Büyük bir tehlike teşkil eden bu şifreleri birçok kullanıcı, aynı parolayı birden fazla hesapta kullanıyor ve bu da hack olaylarının daha yıkıcı olmasına neden oluyor. Uzmanlar, daha önceleri pek çok kez "her hesap için farklı bir parola kullanmanızı öneriyoruz" şeklinde uyarılarda bulunmuştu. 

Akıllarda kalacak bir şifrenin zorluğunun varolduğunu biliyoruz. Fakat güvenli bir veri kullanımı sağlamak istiyorsanız, LastPass uygulamasını kullamanızı öneririz.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi