"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Hatay'lı Esnaflar Dünyada Bir İlke İmza Attı!

Sedat | 15 Ekim 2017 0 yorum Süre: 4 dakika

Hatay'da dört sanayi esnafı dünyada bir ilke imza attı. Atölyelerinde hiçbir yakıt kullanmadan çalışan, kendi kullanacağı elektriği kendi başına üreten motor icat etti...

Hatay'lı mucitler olarak hafızalara kazınacak olan Dörtyol küçük sanayi sitesindeki işçi emeklisi Mustafa Varlı, bobinajcı Abdulgani Hatutoğlu, tornacı Erdal Arıkan ve motor ustası Ercan Yakut, eski bir araba motorunun bazı parçalarından faydalanarak bobin kabloları ve neodyum mıknatıs kullanarak ve en önemlisi hiçbir yakıt kullanmadan, aküyle çalışan aynı zamanda kendi başına elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayan motor icadını yaptılar.

Dünyada bir ilk olan bu icat ile ilgili işçi emeklisi Mustafa Varlı, 45 yıl boyunca Almanya'da kaldığını belirtirken ayrıca şu sözleri aktardı. "Yurt dışında işçi olarak çalışırken hep aklımda olan böyle bir icat yapma düşüncem vardı. Emekli olup yeterli zamanda bulunca 2 yıl önce Türkiye'ye geldim. Aklımdaki fikir ve projeyi burada bulunan sanayi esnafı arkadaşlarımla paylaştım. Onların da büyük özveri ve yardımıyla 9 ay içerisinde yakıt kullanmadan bu motoru çalıştırmayı başardık."

Hafızalarda yer edinecek bu yeni motor için Almanya'da patent başvurusunda bulunduklarını ifade eden Varlı, açıklamalarına şöyle devam etti:

Bir ay sonra patent başvurularımız sonuçlanacak böyle bir motor olmadığına dair başvuru kağıtlarımız geliyor. Ürettiğimiz bu motorun Almanya'dan patentini almak isteyenler oldu. Fakat bunu ben kendime yediremedim bir Türk vatandaşı olarak geri ülkeme gelip bu motoru buradaki halkıma sunmak istiyorum. İnşallah burada bir taliplisi çıkar ona veririz. Bu motoru bu sanayi esnafı arkadaşlarımızla birlikte ortak bir çalışmayla yaptık. Böyle bir alet dünyada yok, ilk budur. Kendi kendine sınırsız cereyan üreten motordu. diyerek sözlerini noktaladı.

Öte yandan bobinaj ustası Abdulgani Hatutoğlu ise, bu icat için arkadaşının fikrinin büyük bir etkisi olduğunu belirterek, Bobinleri sardık sonradan da hesaplamaya başladık matematiksel, fiziksel elektriksel hesapları yaparak bu makinayı bu hale getirdik. Her elektrik makinası kendini soğutma ihtiyacı duyar çünkü her elektrik makinası bir miktar elektriği ısı enerjisine dönüştürür. Bu yapmış olduğumuz da ısı enerjisine dönüştürüyor. Yok denecek kadar çok az miktarda olduğu için kendini soğutmaya ihtiyaç duymuyor. Neodyum mıknatısın manyetik alanından enerjisinden faydalanarak kendi enerjisini de üretebilen bir makine oluşturduk. Şu an burada prototip olarak yaptığımız makina bobin ve mıknatıs sayıları arttırılarak otomobil, motosiklet, uçak ve gemilere takılabilir. Çok büyük bir güce de dönüştürülebilir, küçük boyutlarda da istediğimiz oranda üretimi yapılabilir. dedi.

Ayrıca Torna atölyesi sahibi Erdal Arıkan, ilk etapta mıknatıstan motor yapma fikrine sıcak bakmadığını ve olumlu sonuç almayacağını düşündüğünü belirterek, Yavaş yavaş uğraşmaya başladığımızda imkansız olan bir hareket aldık. Yani bir motor krank milinin ölü noktasından mıknatısın itmesini salayacaktık. 9 ay içerisinde bu makinayı çalıştırdık. Bu parçaların hepsini bu atölyede yaptık. Bu makinanın halkımıza faydalı olacağına inanıyor ve biliyorum. İnşallah büyüklerimiz, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız görürler ve tutarlar elimizden bu icat dünyaya faydalı olacak bir buluştur. diye konuştu.

Şuan için yalnızca prototip olarak icat edilen motorun dünyada bir ilk olduğuna dikkat eden dört mucit, bu konuda devlet yetkilileri ve sanayi kuruluşlarından da destek bekliyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi