"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Her Ay 6 Bin Virüs Türüyor!

Sedat | 11 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Milyonlarca bilgisayar ve mobil cihaz virüslerden etkilenirken virüsler uzun yıllardan beri ilginç bir hikayeye de sahip.

Bilgisayar virüsleri bilgisayarlara çeşitli yollar ile giren ve ardından yazılımına göre bilgisayarlarda çeşitli işleri yapmaya başlayan yazılımlardır. Virüslerin her biri özel olarak üretilmiş ve çeşitli amaçları gerçekleştirmek amacıyla özel bir şekilde yazılım ile kodlanmıştır. Virüsler bilgisayara girdikten sonra çalışması virüs üreticisine çeşitli konularda bilgi sağlaması çok kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Dünyada yüzde 40 oranında virüsten zarar gören teknolojik cihazlar bulunmaktadır. Bu bakımdan neredeyse dünya genelinde kullanılan tüm cihazların yarısında virüs görülmektedir.

En Etkili MyDoom Oldu

Virüslerin en çok yayıldığı ortamlardan birisi ise e postalar. Çeşitli kaynaklardan gelen postalardaki linklerin tıklanması ile birlikte bilgisayara virüsün bulaşması oldukça kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor. Ayrıca çeşitli dolandırıcılık ve hileler ile kullanıcıların zaaflarından yararlanan dolandırıcılar kişilerin bilgisayarlarına özel yazılımların kurulmasını da sağlayabiliyor. Bugüne kadar dünya genelinde en hızlı yayılan virüs MyDoom olurken, virüsün sadece Amerika'ya verdiği zarar 38.5 milyar dolar olarak açıklandı. Bu bakımdan virüslerin özellikle üreticilere yüksek oranlarda gelir sağladığı da gözlerden kaçmayan önemli bir detay.

Her ne kadar virüs koruma programları bulunsa da her ay yaklaşık 6 bin yeni virüs üretilerek piyasaya sunuluyor ve bu nedenle sürekli bir döngü yaşanıyor. Önlemler alınsa da virüslerin sürekli evrim geçirmesi ve farklı şekillerde bilgisayarları tehdit etmesi önlem alınmasını da zorluyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi