"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Hesabınız Çalındığında Ne Yapabilirsiniz?

Sedat | 30 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Kişilerin sosyal medya hesabının çalınması halinde ne yapabileceği ilgili uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar, izlenecek en doğru yolu gösteriyor.

Sosyal medya kullanıcılarının yaşadığı en büyük problemlerden birisi hesabın çalınması halinde kişilerin ne yapılacağının bilinmemesi. Kişilerin bu konuda bilinçlenmesi, olası bir durumda nasıl bir yolun izleneceğinin bilinmesini sağlayacağından dolayı kolaylık tanıyacaktır.

Sosyal Medya Hesabı Çalınırsa Ne Yapılmalı?

Sosyal medya hesabı veya kişisel profilin çalınması halinde, ilgili hesabın geri alınması için izlenecek yol, ilgili sosyal medya platformunda hesaplara ilişkin yardım veya destek hatlarının kullanılması ve çalınmış hesapları kurtarmaya yönelik işlemlerin yapılmasıdır. Bu hesap ve profiller aynı zamanda bilişim sistemi olduğundan bunlara izinsiz olarak girilmesi, ele geçirilmesi, şifre vb. değiştirilerek sahibinin girmesinin engellenmesi bilişim suçu olup cezayı gerektirdiğinden bu eylemler nedeniyle suç duyurusunda bulunarak ilgili kişinin cezalandırılması sağlanabilir. Yine bu hesaplar, kişilik hakkı kapsamında korunan kişisel değer ve verilerden olduğundan kişilik hakkını koruyucu davalarla, şartları varsa maddi ve manevi tazminat davaları açılabilir. Hatta bu yolla kişilik hakkı ve özel hayatın gizliliğini ihlal sonucu doğuran eylemler gerçekleşmiş ise, 5651 sayılı kanundaki yollara başvurulabilir.

Görüldüğü gibi kişilerin anayasa dahilinde pek çok hakkı bulunmaktadır. Kişiler haklarını arayarak bu konuda sorun yaşamaktan kurtulabilir. Sizle de bu yönde davranarak hesaplarınızı koruma altına alabilirsiniz. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi