"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Hyundai ve Google’dan Otonom Araç Ortaklığı

Sedat | 21 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Otonom araç konusunda Hyundai ve Google arasında önemli bir anlaşmanın yapılacağı ve otonom araçların en kısa süre içerisinde piyasa sunularak satışının amaçlandığı belir

Hyundai Yönetim Kurulu Başkanı Jeong Jin Haeng ve Google yöneticileri arasında uzun zamandan beri sürdürülen görüşmelerde sonuca oldukça yaklaşıldığı ifade edildi. Uzun süreden beri Google tarafından otonom araç üretme konusunda projeler yapılırken bu araçların üretimini için bir otomotiv firmasıyla anlaşılması bekleniyordu. Bu amaç doğrultusunda Google bugüne kadar pek çok marka ile görüşmeler yaparken Hyundai ile yapılan son görüşmelerden oldukça olumlu sonuçların alındığı belirtildi.

Google ve Hyundai arasında yapılacak anlaşma ile birlikte yazılım desteğinin Google tarafından verileceği ve üretimin Hyundai fabrikalarında gerçekleştirileceği özel araçlar piyasaya sunulacak.

Bu fırsat aslında Hyundai için oldukça cazip. Google tarafından geleceğe yönelik yapılacak çeşitli projelerin Hyundai üretimleri olması markanın otomotiv alanında çok daha fazla söz sahibi olmasını sağlayacak. Bu bakımdan yapılacak görüşmelerde Google'ın yazılım sektöründeki gücünden yararlanmak istenmiyor. Google tarafından otomotiv sektörü ile ilgili herhangi bir çalışmanın yapılması ve üretim hattına sahip olunmaması iş ortaklığını zorunlu kılarken Hyundai ile yapılacak bir iş ortaklığı iki firma için de ciddi bir gelişme sağlayacak.

İki firmanın 2016 yılının sonuna kadar anlaşma sağlaması beklenirken 2017 yılı itibariyle çalışmalara başlanacak ve bir yıllık süre içerisinde üretimler yollara çıkmaya başlayacak.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi