"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

İlk Akıllı Köyü Vodafone ve TABİT’ten

Sedat | 4 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Dünya genelinde dünyanın ilk akıllı köyü Türkiye’de kurulacak. Proje Vodafone ve TABİT ile hayata geçirilecek.

Vodafone ve TABİT tarafından hayata geçirilecek yeni bir projede hem Türkiye’de hem de dünyada bir ilk olacak. Yapılan açıklamalarda dünyanın ilk akıllı köyünün kurulacağı belirtilirken, proje ile ilgili detaylar da paylaşılmış durumda.

Vodafone Türkiye, Türkiye’deki 10. Yılına özel olarak çok anlamlı bir projeye imza atacak. 2009 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çalışmaları doğrultusunda bu alana yönelen Vodafone, ilk akıllı köyü kurmak adına büyük bir adım attı. Vodafone ve TABİT ile birlikte yürütülecek bu proje için pilot bölge de seçilirken Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Kasaplar Köyü tercih edildi. Burada yapılacak çalışmalar ile birlikte bir ilki başaracak olan Vodafone ve TABİT, şimdiden büyük bir ilgi görmeye başladı.

23 Milyon Yatırım!

10 yıldan beri Vodafone tarafından konuyla ilgili yatırımlar sürdürülürken, 10 yıllık süre içerisinde 23 milyon TL’lik bir yatırımın yapıldığı belirtildi. 298 dönüm üzerine kurulacak akıllı köyde, hayvancılık ve tarım gibi pek çok farklı alanda çalışmalar yapılacak. Tüm işlemlerin teknolojik bir şekilde yürütüleceği akıllı köyde, başarıya ulaşılması adına önemli bir model de oluşturulmuş olacak. Bu bakımdan Vodafone ve TABİT’in bu projedeki başarısı gelecek adına da önemli.  

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi