"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Instagram, yeni özelliğiyle platformda gençleri korumak istiyor

Sedat|16 Mart 2021 0 yorum Süre: 3 dakika

Instagram, platformda 'gençleri korumaya' yönelik yeni araçları duyurdu.

Instagram bugün, "gençleri korumak" amacıyla platforma gelen birkaç yeni araç ve değişikliği duyurdu.

Instagram'ın hüküm ve koşulları, tüm kullanıcıların bir hesap oluşturmak için en az 13 yaşında olmasını gerektiriyor, ancak bazı genç kullanıcılar bu gereksinimi aşarak "doğum tarihleri ​​hakkında yalan söyleyebilir". Bununla savaşmak için Instagram, bazı yeni kullanıcılardan bir tür yaş doğrulaması talep ediyor ve şimdi Instagram, "gençleri daha güvende tutmak ve yaşa uygun yeni özellikler uygulamak" için yapay zeka kullanacak.

Değişiklikler arasında, yetişkinlerin onları takip etmeyen DM gençlerine (18 yaşın altındaki kullanıcılar) karşı yetersizliği olacak. Facebook'un sahip olduğu fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, platformu kullanan gençlerin güvenliğini akılda tutmak için yeni özellikler sunmaya hazırlandığını duyurdu.

Bir blog gönderisinde, şirket kullanıma sunacağı 4 yeni özelliği listeledi. İşte bunlara biraz daha ayrıntılı bir şekilde bakalım;

Takip etmedikleri gençler ve yetişkinler arasındaki DM'leri kısıtlama

Instagram, yetişkinlerin onları takip etmeyen 18 yaşın altındaki kişilere mesaj göndermesini engelleyecek.

Bu, herhangi bir yetişkinin kendisini takip etmeyen bir gence mesaj göndermeye çalışması durumunda, onlara Direkt Mesaj (DM) göndermenin bir seçenek olmadığına dair bir bildirim aldığı anlamına gelir.

Şirket, "Bu özellik, makine öğrenimi teknolojisini kullanarak insanların yaşlarını tahmin etme çalışmalarımıza ve insanların kaydolurken bize verdikleri yaşa dayanıyor" sözlerine yer verdi. 

Gençleri ihtiyatlı olmaya yönlendirmek

Platform ayrıca gençleri DM'lerde güvenlik uyarıları göstererek dikkatli olmaya "teşvik edecek". Bu güvenlik bildirimlerinin, "potansiyel olarak şüpheli davranışlar sergileyen bir yetişkin onlarla DM'lerde etkileşime girdiğinde" gençleri bilgilendirdiği söyleniyor.

Güvenlik bildiriminde, kişiler konuşmayı sonlandırma veya kişiyi engelleme, bildirme veya kısıtlama seçeneklerini görebilir.

Şüpheli davranışlarla yetişkinlerin gençleri bulmasını kısıtlamak

Instagram, önümüzdeki haftalarda, potansiyel olarak şüpheli davranışlar sergileyen yetişkinlerin gençlerle etkileşime girmesini zorlaştırmanın yollarını keşfedeceğini söyledi.

Şirket, bu, yetişkinlerin 'Önerilen Kullanıcılar'da genç hesaplarını görmelerini kısıtlayarak, onların Reels veya Keşfet'teki genç içeriği keşfetmelerini engelleyerek ve gençlerin herkese açık yayınlarındaki yorumlarını otomatik olarak gizleyerek yapılacağını öne sürüyor.

Gençleri hesaplarını gizli tutmaya teşvik etmek
Hesaplarını herkese açık olarak ayarlamış 18 yaşın altındaki yeni kullanıcılar için Instagram, kendilerine daha sonra özel bir hesabın avantajlarını vurgulayan ve ayarlarını kontrol etmelerini hatırlatan bir bildirim gönderebilir.

Peki siz Instagram'ın gençleri korumak istediği bu özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi