"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Instagram'daki Paylaşımlar Depresyon Seviyesini Gösteriyor

Sedat | 20 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Kullanıcıların Instagram üzerinden paylaştığı fotoğrafları üzerinden depresyon seviyesini ölçülebildiği belirtildi.

Harvard ve Vermont Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada kullanıcıların sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğrafların, kişilerin ruh hali konusunda önemli ipuçları sunduğu belirtildi. Yapılan araştırmalar ile ortaya koyan bu durum sonrasında pek çok kişinin depresyon seviyesinin ölçülebileceği belirtilirken, bu ölçümler ile birlikte kullanıcıların klinik depresyon belirtisi durumu kolayca görüntülenebilecek.

Öğrencilerin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda depresyona eğimli olup olmadığı gibi pek çok farklı verinin elde edilebilecek olması bu konuda ciddi bir gelişme olarak görüldü. Özellikle geliştirilen özel bir sistem üzerinden elde edilen bu veriler sahip kişilerin depresyon konusundaki durumu tespit edilebilecek. Böylece kişilerin depresyon konusundaki herhangi bir tedaviye ihtiyacı olup olmadığı da belirlenebilecek. Yapılan ilk testlerde yüzde 70 oranında doğruluk elde edilirken cihaz ve sistem ile ilgili yapılacak geliştirmeler ile birlikte bu doğruluk oranı daha da arttıracak.

Yapılan açıklamalarda tesislerle ilgili detaylarda paylaşılırken testlerde 166 kullanıcının profil fotoğraflarının incelendiği belirtildi. 166 kullanıcı tarafından paylaşılan 43 1951 fotoğraf üzerinden yapılan araştırmalarda depresyon belirtisi kesin şekilde bulunan kişilerin tespit edildiği açıklandı. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi