"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

İnternet Ödemeleri Yüzde 31 Arttı

Sedat | 24 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan açıklamalarda internetten yapılan kartlı ödemeler ile ilgili istatistikler paylaşıldı.

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından her dönem yapılan açıklamalar Temmuz 2016 için de paylaşıldı. Yapılan açıklamalarda Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda Türkiye’deki kartlı ödemelerde artış yaşandığı belirtilirken, Temmuz ayı içerisinde kart üzerinden yapılan ödemelerin toplamda 48.5 milyar TL olduğu ifade edildi. Bu ödemelerin 44,1 milyar TL’si kredi kartları üzerinden sadece 4.4 milyar TL’si banka kartları üzerinden yapıldı.

Bu bakımdan kişilerin daha çok kredi kartı kullandığı görülürken, banka kartları üzerinden yapılan nakit ödemeler oldukça az tercih ediliyor.

Türkiye’de Banka Kartı Daha Çok

Türkiye’de Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan paylaşımlara göre 113,1 milyarın banka kartı bulunuyor. Kredi kartı sayısı ise 57,8 milyon. Bu bakımdan banka kartlarının kredi kartların olan oranı iki katı kadar. Fakat kullanım konusunda kişiler kredi kartlarını daha çok tercih ediyor. Kredi kartlarındaki limitler dahilinde nakit bulunmasa dahi harcamanın yapılabilir olması bu konuda kişiler için çok daha cazip bir seçenek yaratıyor.

Online Ödeme Popüler Oluyor!

Açıklanan raporun en dikkat çeken yanı ise vergi ödemelerinin yüzde 53’ü internet zerinden yapılmış durumda. 1.1 milyar TL’lik bir bölümü kapsayan bu oran, kişilerin online ödeme işlemlerini de benimsediğini gösteriyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi