"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

İnterneti Bekleyen Büyük Tehlike Ne?

Sedat | 14 Ekim 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Tahminlerin doğru olması noktasında, interneti alt üst edecek bir tehlike oluşabilir...

Güvenlik araştırmacılarının sonuçlarına göre, kötü amaçlı gruplar tarafından internet istilaya uğrayabilir. Resilien CTO'su ve güvenlik ve kriptografi (şifreleme) uzmanı Bruce Schneier'ın yazdığı blog yazısında, internetin temel yapı taşalarına erişmek isteyen kötü grupların interneti alaşağı çekme durumu söz konus. Hatırlayacağınız üzere son zamanlarda gelişen DDoS saldırılarında büyük bir artış söz konusuydu. Eskiye kıyaslandığı takdirde ciddi bir ivme kazandığını görmemiz mümkün. 

Schneier, test saldırılarıyla benzerlik gösterdiğini belirtti. Bir örnekle pekiştirmek gerekirse, daha az seviyeli bir uygulama düşünün ve onun yavaş yavaş en üst seviyelere ulaştığını hayal edin. İşte bu artış aynen o seviyede yükseliş göstererek yoluna devam edecek. Öyle ki bu düzenin devam ederek, saldırganların tam olarak başarısız olma noktasını aradığı sonucuna neredeyse kesin olarak ulaşılabilmekte. 

Görülen o ki, internet üzerinden büyük bir darbe girişimi söz konusu olabilir. Schneier, bu saldırıların ülke tarafından düzenendiğini ifade etti. Rusya ile Çin'in bu konudaki en büyük rakipler olduğunu belirtti.

Normal olarak karşılanmayan internet saldırılarının, sabote edilerek çözüm yoluna gidilebileceğini aynı zamanda böylesi bir saldırının gerçekleşmesi durumunda netleşen bir tablo oluşacak. Denemeler sonucunda boyutlarının ve kararlılığının da bir ülke hareketini işaret ettiği kesin ve bir ülkenin, askeri siber komutası, bir siber savaş durumunda silahlarını hazırlar gibi gözüküyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi