"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

İnternette Artık AKK Olmayacak!

Sedat | 11 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan son açılamada adil kullanım kotası hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.





Türkiye’de uygulanan adil kullanım kotası sürekli tartışmalara yol açarken, son dönemlerde artan baskılar düzenleme yapılmasını da mecbur kıldı. Konuyla ilgili çalışma yürüten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) özel bir açıklama yapılırken, adil kullanım kotasının uygun olmadığı tespit edildi.

Konuyla ilgili yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından kapsamlı bir rapor paylaşılırken, adil kullanım kotasının kalkması konusunda kararın alındığı belirtildi.

2019 yılı itibari ile hiçbir internet sağlayıcısının adil kullanım kotası uygulaması mümkün olmazken, bu tarihe kadar da çeşitli iyileştirmeler ile birlikte yumuşak bir geçişin yapılması ön görülüyor. Özelikle kişilerin 02.00 ile 08.00 saatleri arasında yapacağı kullanımlarda kotanın etkilenmemesi konusunda karar alınırken, aynı zamanda adil kullanım kotası sonrasındaki düşürülen hızda da iyileştirmeler yapılacak.

2019’da AKK Kalkacak

2019 yılına kadar bu düzenlemelerin yapılması zorunlu olurken 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile adil kullanım kotası hiçbir şekilde uygulanmayacak. Alınan bu karar internet kullanıcılarını sevindirirken, düzenlemenin ancak2019’da yürürlüğe girecek olması da geç olarak tanımlandı. Fakat geç olsa da adil kullanım kotasında kesin bir kararın alınmış olması, en azından 2019 sonrasında kullanım açısından büyük bir kolaylık sağlayacak. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi