"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

iOS 3.0 Hatası iOS 10 İle Dirildi!

Sedat | 14 Kasım 2016 0 yorum Süre: 2 dakika


8 yıl önce iOS 3 sürümündeki hata bir türlü son bulmadı. iOS 10 ile dirilen bu hata yüzünden Javascript kodu ile iPhone döngüye dahil ediliyor!

Yıllar önce iOS 3.0 sürümünün kullanıldığı dönemlerde "WebView auto dialer bug" adı verilen hata ile karşılaşmıştık. WebView auto dialer bug sayesinde site içerisine eklenen kısa javascript kod ile iPhone'lar döngüye sokulabiliyordu. Daha sonra göremediğiniz javascript kodunun olduğu linke tıklamanız durumunda telefon numarası üzerinden sürekli aranıyor ve hiçbir şekilde aramayı iptal edemiyordunuz.

Apple, bu konu ile ilgili hatanın kapatıldığını söylemişti. Fakat Collin R. Mulliner bu açığın kapatılmadığını, aradan 8 yıl geçmesine rağmen bu açığın iOS 10 sürümünde de yer aldığını gözler önüne seriyor. Collin R. Mulliner, iPhone'u arama döngüsüne sokacak olan javascript kodunun bulunduğu linke Twitter ve LinkedIn uygulaması üzerinden tıklıyor.

 

Döngünün olmasını sağlayan Javascript kod

Linke tıklanıldıktan sonra 8 yıl önceki hata resmen iOS 10'da can bulduğu belli oluyor. iOS 10 yüklü iPhone 5c kısa süre içerisinde döngüye giriyor ve belirlenen telefon numarası tarafından sürekli aranıyor. Tahminimizce Apple, bu hatayı yeni sürüm İOS 10.2 ile düzeltebilir. Bakalım iOS 3.0 hatası son bulacak mı hep beraber göreceğiz...

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi