"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

iPhone, iPad veya iPod touch'da DNS Sunucusu Nasıl Değiştirilir?

Sedat | 21 Mayıs 2017 0 yorum Süre: 3 dakika

DNS değiştirildiğinde ağ güvenliği artırabilir. Ayrıca engellenen web sitelerine erişmenize izin verebilir ve web sitelerini daha hızlı yükleyebilirsiniz..

DNS sunucuları hakkında güzel bir derleme yaptık ve neden onları PC veya Mac üzerinde değiştirmek isteyebileceğinizi az çok biliyoruz. Telefonunuzda ister PC'nizde olsun, bunu yapmak için çeşitli nedenler vardır. Hafta sonu, iPhone'umuzda Facebook veya Twitter'ı açamadığımızda oldukça şaşırdık. Fakat iPhone'daki DNS sunucusunun değiştirilmesi bu sorunu düzeltti.

Farklı bir DNS sunucusuna geçmek isteyebilmenin tek sebebi bu değil. Web sitelerini daha hızlı yüklemenize ve bazen de güvenliği artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca engellenen web sitelerine erişmek için DNS sunucularını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Her zaman çalışmaz, ancak bazen İnternet servis sağlayıcıları bazı siteleri yalnızca DNS düzeyinde engelleyebilir ve bu da engellemenize yardımcı olabilir. En popüler üç parti DNS sunucusu Google DNS ve OpenDNS'dir. 

Google DNS sunucularına 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 adreslerinde, OpenDNS sunucu adresi ise 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 adreslerinden erişilebilir.İşlem son derece kolaydır, sadece aşağıdaki adımları takip edin ve sıralamanız gerekir. Not etmeniz gereken birkaç nokta var.

İlki için  iOS, hücresel DNS ayarlarını yalnızca Wi-Fi için değiştirmenize izin vermiyor. İkincisi, bu ayarlar bireysel şebekeler için geçerlidir; Bu, yeni bir Kablosuz ağa her bağlanışınızda ayarları değiştirmeniz gerekeceği anlamına gelir.

iPhone, iPad veya iPod touch'da DNS ayarlarını değiştirme:

1) iOS cihazınızda, Ayarlar bölümünü açın.

2) Wi-Fi'ye dokunun.

3) DNS sunucularını değiştirmek istediğiniz Wi-Fi şebekesinin yanındaki i simgesine dokunun.

4) Sonrasında DNS'ye dokunun.

5) Şimdi mevcut DNS sunucularını kaldırın ve istediğiniz DNS sunucusu adreslerini girin.

Birincil sunucuyu ve diğer sunucuyu virgülle ayırmanız yeterlidir. Örneğin, "8.8.8.8, 8.8.4.4" yazıp, Google DNS sunucularına geçmek için tırnak işaretleri olmadan yazmanız gerekiyor.

İleri düzey kullanıcılar, iOS cihazlarını jailbreak'lerine de bakabilirler; bu noktada, sistem çapında DNS ayarlarını uygulamak ve hatta hücresel bağlantılar için DNS ayarlarını değiştirmek mümkünse de yapmanız gereken bir şey değil.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi