"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

iPhone Satışları Dip Yaptı

Sedat | 7 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Apple, iPhone marka telefonlarını dünya genelinde satışa sunarken en önemli pazarlardan bir tanesi Hindistan'da markanın geride kaldığı görüldü.

2016 yılında başarısız bir strateji yürüten Apple, bu durumu istatistiklerde de görmeye başladı. Günden güne düşüş yaşayan iPhone satışlarında iOS işletim sistemi kullanım oranlarının yüzde 3’e kadar inmesi Apple'ın ciddi bir sorun yaşadığını da gösterdi. Hindistan Apple gibi tüm markalar için en önemli pazarlardan birisi olurken bu bölgede yüzde 3’ün altında bir kullanıma sahip olunması markanın piyasada yenilik yapması gerektiğini de gözler önüne serdi.

2016’nın ilk çeyreğinde 47.5 milyon iPhone satışı gerçekleştiren Apple, ikinci çeyrekte bu konuda başarılı olamadı ve 44.4 milyonluk bir satış gerçekleştirdi. Bu konudaki en önemli bölgelerden birisi ise Hindistan oldu. Hindistan'da yaşanan düşüş Apple’ın tüm istatistiklerine yansırken markanın Eylül ayında yapacağı tanıtım için beklentilerin daha da yükseltilmesi neden oldu.

Hindistan'da 2016 yılının ikinci çeyreğinde 30. 7 milyonluk akıllı telefon satışı yapılırken bu telefonların 29.8 milyonunun Android olması Apple’ın da başarısızlığını gözler önüne serdi.

iPhone ile ilgili en önemli etkenlerden bir diğeri ise bölgedeki yerel üreticilerin daha da güçlenmesi. Yerel üreticilerin desteklenmesi ve kullanıcıların bu üreticilerin modellerini alması markanın daha hızlı bir şekilde düşüş yaşamasına neden oldu. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi