"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

iPhone'un üretildiği Foxconn fabrikasında İşçi İntihar Etti!

Sedat | 9 Ocak 2018 0 yorum Süre: 1 dakika


iPhone cihazların üretildiği Foxconn fabrikasında uzun mesai saatleri ve düşük ücretleriyle çok kez gündeme gelen şirkette bir işçi intihar etti...

Foxconn tarafından işletilen cihaz üretim fabrikasında çalışan bir işçinin mesai sırasında camdan atlayarak intihar etmesi gündeme bomba gibi düştü. Olay Çin'in Zhengzhou şehrindeki Foxconn fabrikasında gerçekleşti.

ABD'li faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu olan China Labour Watch'ın açıkladığı bu trajik olayda dikkat çeken bir başka ayrıntı ise işçinin

İntihar nedeni henüz bilinmiyor. Reuters haber ajansı, geçtiğimiz aylarda bir grup öğrencinin Foxconn'un Çin'deki fabrikalarında çalışma yasalarına aykırı şekilde hareket edildiğini ortaya çıkarmıştı.

Apple ürünlerinin son kasa montajını Foxconn fabrikası yapılıyor. Tayvan merkezli Foxconn, çocuk işçi, düşük maaş ve intiharlarla gündeme gelmiş ve özellikle 2010 yılında yaşanan 14 işçi intiharı Apple'ı başka tedarikçi aramaya itmişti.

Apple da politika gereği her yıl tedarik zincirlerinde bulunan fabrikalarda çalışma koşullarını inceleyerek rapor halinde sunuyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi