"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

İstanbul’da Drone Uçuşları Yasaklandı!

Sedat | 17 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Son dönemlerde drone uçuşları üzerine pek çok tartışma yaşanırken drone için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından resmi bir açıklama yapıldı.

Dünya genelinde insansız hava araçlarının kullanımı günden güne artış gösterirken bu durum pek çok tehlikeye de sebebiyet verebiliyor. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda pek çok yerdeki güvenliğin insansız hava araçları ile ihlal edildiği ve bu nedenle güvenliğin sağlanabilmesi için yeni bir kararın alındığı belirtildi.

Resmen Yasak!

Konu ile ilgili açıklama Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılırken açıklamada bundan sonra herhangi bir şekilde insansız hava aracını kullanımının kurallar dışında yapılamayacağı belirtildi. Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamalarda 20 bin feet altındaki tüm insansız hava araçlarının uçuşunun yasaklandığı ve bundan sonraki süreç içerisinde bu tür cihazlara sahip kullanıcıların dikkatli olması gerektiği belirtildi. Özellikle bu cihazlar ile çekim yapan firma ve kullanıcılar bu yeni yapılan yasak sonrasında itiraz etmeye başlarken sosyal medyada yeni bir tartışma da başladı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından koyulan bu yasağın ne zaman biteceği ile ilgili henüz net bir tarihin belirlenmediği ve bu nedenle yapılacak diğer bir açıklamaya kadar yasağın devam edeceği belirtilirken bu alanda hizmet veren pek çok firmanın zarar edeceği de konuşulanlar arasında yer alıyor.

Üstelik insansız hava araçlarının izinsiz bir şekilde kullanılmasına karşı verilecek cezaların ağır olması bu konuda ciddi sorunların yaşanmasına yol açabilir. Ayrıca yasak aletli uçuş yapan yolcu uçakları, devlet araçları, ambulans uçak ve yangın söndürme uçaklarını kapsamıyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi