"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Japonya’da 8K Dönemi Başlıyor

Sedat | 2 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

4K yayınları Türkiye’de de kullanmaya başlanırken, bu konuda Japonya’dan yeni bir teknoloji duyuruldu. 8K yayınlar başladı.

4K teknoloji yaygınlaşmamasına rağmen Japonya’da şimdiden 8K teknoloji konuşulmaya başlandı. Konuyla ilgili tanıtımların yapıldığı özel bir etkinlikle 8K yayın da sunulurken, şimdiden bu teknolojinin kullanılabilir olduğu da görüldü.

Test Kanalı Açıldı

Japonya’da 8K teknolojinin test edilmesi adına test kanalının açıldığı da görülürken, Super Hi-Vision adlı kanal üzerinden kolay bir şekilde test yapmak mümkün.

8K özelliğinde 7680 x 4320 piksel çözünürlüğü desteklenirken, bu durum 4K’nın 4 katına varan bir kalite sunuyor. Üstelik şu anda Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan Full HD yayınlardan da 16 kata varan bir kalite sağlayabiliyor. Bu bakımdan görüntü kalitesi açısından tam anlamıyla bir devrim başlatacak olan bu teknoloji, şimdiden ülkedeki sokaklarda sunulmaya başlandı. Böylece kişiler sokaklardaki bazı merkezlerde 8K teknolojisini izleyebiliyor.

Teknoloji Ne Zaman Gelecek?

Teknolojinin ne zaman kullanılacağı ile ilgili henüz resmi açıklamalar yapılmadığı gibi teknolojinin evlere girmesi için 4-5 yıllık gibi bir süre öngörülüyor. Bu tarihe kadar hem teknolojinin daha ucuz hale gelmesi hem de seri üretimine geçmesi gerekiyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi