"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Kablosuz Klavyelerde Güvenlik Açığı Var!

Sedat | 27 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Dolandırıcılık konusunda son dönemlerde artan olaylar kullanıcıların pek çok farklı alanda tehdit altında olduğunu gösterdi.

Son dönemlerde özellikle donanım açısından kolaylık sağlaması adına tercih edilen donanımlardan olan kablosuz klavyeler kullanıcıların güvenliğini ciddi tehdit altına sokuyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda kablosuz klavyelerin 100 metreye kadar bir alanda erişilebilir durumda olduğu ve klavyeye erişecek kötü niyetli kişilerin, tüm klavye bilgilerini alabileceği ve böylelikle kişilerin mağdur olabileceği belirtildi.

Bilgisayar korsanları tarafından klavye üzerinden yapılacak böyle bir saldırının kişilerin gün boyu bilgisayarda yaptığı tüm işlemlerin kayıt altına alınmasını sağlayacağı ve özellikle bankacılık işlemleri gibi durumlarda kullanıcıların tüm verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olacağı açıklandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda kişilerin gerekmedikçe kablosuz klavye kullanmaması gerektiği belirtilirken böyle bir saldırıda kullanıcıların alabileceği bir önlem de bulunmuyor. Bu bakımdan Kullanıcılar farkında olmadan oldukça kötü bir risk altında bulunurken kablolu klavyenin kullanılması tüm bu tehditlerin ortadan kalkmasını sağlayacak durumda.

Konu ile ilgili piyasada en çok kullanılan 12 farklı klavye üzerinden testin yapıldığı da açıklanırken 12 klavyenin 8 modelinde güvenlik açığının bulunduğu ve kullanıcıların güvensiz bir şekilde bu klavye ile işlem yaptığı ortaya çıkarıldı. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi