"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Kadından Habersiz 3 Hat Çıkartan GSM Bayisi Yetkilisine Büyük Ceza İsteniyor!

Sedat | 16 Kasım 2016 0 yorum Süre: 3 dakika

Adana'da yaşanan olayda kadının haberi olmadan adına çıkarılan 3 GSM hat çıkartan bayi yetkilisine 1 yıl 15 gün hapis ve 6 bin TL tazminat cezası verildi.

Normal şartlar altında bile 3 GSM hatına sahip olunmasının sağlıklı olmadığı bu günlerde, Adana'da yaşanan olay herkesi şaşırttı. Suçu işleyen GSM bayisi yetkilisi, çıkarıldığı mahkemede 1 yıl 15 gün hapis cezasıyla beraber 6 bin 210 TL tazminat cezasına çarptırıldı. Kadının eşi Selami K., sorgulama yaparak eşi adına 2011yılında 3 ayrı GSM hatının açıldığını bu sebeple 18 TL fatura borcu için icra takibi başlattı.

Eşiyle sadece maddi zarar yaşamayan adam, boşanma eşiğine geldiklerini dile getirdi. Konuyu tüm çıplaklığıyla avukatlara anlatıldıktan sonra, yapılan araştırmalarda hatların kadından habersiz bir şeklde işleme konulduğunu ortaya çıkardı. Yapılan suç duyurusu sonrası soruşturma başlatan Cumhuriyet savcısı, ilgili bayii yetkilisi hakkında "özel belgede sahtecilik" suçundan dava açtı. Görülen mahkeme sonucu Abdullah G., hakim tarafından 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Tazminat talebini de değerlendiren mahkeme, GSM şirketi ile birlikte yetkili bayiyi 4 bin TL tazminata mahkum etti. Mağdur, yasal faizleriyle birlikte toplam 6 bin 210 TL alma hakkı elde etti.

Kararın emsal olması açısından çok önemli olduğunu belirten Hatice K.’nın avukatı Volkar Böke, şunları söyledi:

"Müvekkilim hakkında haksız olarak 3 icra takibi açılmıştı. İtiraz edip iletişim şirketi tarafından başlatılan icra takiplerini durdurduk. Şikayetçi olup şirket bayisi hakkında 'özel belgede sahtecilik' suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi. Ardından, müvekkilimin bu elem ve ızdıraplarını gidermek amacıyla tazminat davası açtık. Mahkeme4 bin lira manevi tazminata hükmetti. Bu mahkeme kararları emsaldir. Aynı şekilde dolandırıcılık suçlarında caydırıcı olacaktır. Bu suçların önünün kesilmiş olacağı kanaatindeyim."

Bu haberimizden sonra acaba benim adıma da açılan herhangi bir GSM hatı var mı diye şüpheye girdiyseniz, E-Devlet üzerinden kontrol sağlayabilirsiniz. 

E-Devlet'ten Adıma Açılan Hatları Nasıl Kontrol Edebilirim?
Turkiye.gov.tr adresinden sisteme TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak E-Hizmetler bölümünden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bölümündeki "Mobil Hat Sorgulama" alanına gelerek adınıza kayıtlı mobil hatları görebilirsiniz. Bu bölüme dilerseniz direkt olarak buradan da ulaşabilirsiniz.

 

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi