"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Kansızlık Artık Telefonlarla Tespit Edilecek

Sedat | 11 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Kişilerin kan durumunu analiz edecek mobil uygulama geliştirildi.

Mobil kullanımlar sağlık açısından da pek çok kolaylığı sunuyor. Konuyla ilgili yapılan son tanıtımlarda kişilerin kan durumunu analiz edecek yeni bir uygulamanın geliştirildiği belirtilirken, kişilerin kan vermesine gerek kalmadan yapılacak bu tespit ile birlikte kişilerin sağlık değerleri de ölçülmüş olacak.

Kan Analizi Nasıl Yapılacak?

Bilim adamları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda mobil uygulaması geliştirilen bu yenilikte, kişilerin parmaklarını telefondaki flaşın üzerine koyması gerekiyor. Ardından uygulamanı çalıştırılması ile birlikte kişinin kansızlık durumu tespit edilebiliyor. Dünya genelinde insanların yüzde 25’inde kansızlık probleminin yaşandığı belirtilirken, mobil uygulama ile birlikte daha pratik bir şekilde bu durum tespit edebilecek.

Kişilerin hastanelere giderek kan tahlili yaptırmak istememesi, kansızlıkta sorunların daha da ilerlemesine neden olurken, bu tip küçük ve pratik çözümler aynı zamanda sağlık açısından da önemli bir kazanım sağlayacak.

HemaApp Başarılı!

Projenin ilk tanıtımlarında HemaApp’ın bu konuda başarılı olacağı tahmin edilmezken, bugüne kadar yapılan testlerde HemaApp oldukça başarılı sonuçlar verdi. Kuşkusuz yüzde 100’lük doğruluk payı hiçbir zaman sağlık alanında dahi olmazken, uygulama sonucunda yanlış verilerin elde edilebileceği de mümkün. Fakat buna rağmen doğruluk oranının çok olması, kişilerin kendi kendine test yapmasını dahi sağlayacak.

<iframe width="600" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/9Gb-uer1cEI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>  

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi