"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Kara Kutu Sürücüsüz Otomobillere Geliyor

Sedat | 19 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Sürücüsüz otomobillerde yaşanan kazaların ardından kara kutu sisteminin otomobiller için de geliştirileceği belirtildi.

Uçaklarda kullanılan ve kaza sonrasında kazanın neden yaşandığına dair bilgi alınmasını sağlayan kara kutu sisteminin bir benzeri otomobiller için geliştirilecek. Bu sistemin özellikle sürücüsüz otomobillerde kullanılacağı belirtilirken bu sayede sürücüsüz araçlarda yaşanan kazaların ardından kaza araştırmaları çok daha kolay bir şekilde yapılabilecek.

Özellikle dünya genelinde Tesla tarafından yapılan üretimlerde pek çok kazanın yaşanması çoğu zaman firma ile müşterilerin karşı karşıya gelmesine neden olurken bu konuda kara kutu gibi sistemlerin kullanılması durumun tarafsız bir şekilde çözülmesini sağlayacak.

Almanya’da Konu Görüşülüyor

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda bu sistemin zorunlu olabileceği belirtilirken Almanya Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen bu çalışmaların diğer ülkeler için de örnek teşkil etmesi bekleniyor. Bu sistemin geliştirilmesinin ardından pek çok kişinin güvenliği sağlanacak ve özellikle istenmeyen kaza gibi durumlarda daha iyi bir şekilde sonuca ulaşım sağlanabilecek. Şu an için Almanya Meclisi'nde tartışmaları yapılan bu durumun meclisten geçerek yasalaşması halinde özellikle ülkedeki kullanılan sürücüsüz araçlarda kara kutunun kullanılması zorunlu bir hale getirilmesi planlanıyor.

Bu durum pek çok üretici için de güvenlik açısından avantaj sağlayabilir. Kara kutu sonuçlarının güvenilir olması firmaların herhangi bir hatası olmadığı durumlarda da bu konuda iyi bir kanıt sergileyebilecek. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi