"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Karşınızda CES 2017 Etkinliğinin Gözde İsmi Olacak "Türk Otomobili Oasis"!

Sedat | 2 Ocak 2017 0 yorum Süre: 3 dakika

Hepimizi gururlandıracak geleceğin otomobili Türkiye imzası taşıyor. TÜBİTAK, elektrikli ve sürücüsüz Oasis'in geliştirilme sürücünde yardımda bulundu. İşte detaylar...

Otomotiv dünyasında büyük bir yer edinecek olan Oasis, farklı konseptleri ile bilinen İsviçre'li Rinspeed markası adı altında geliyor. İlk kez Las Vegas'ta dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan ve çoğu kişinin dört gözle beklediği CES 2017 etkinliğinde gösterime sunulacak. Burda dikkatleri çekecek bir nokta bulunuyor.

Oasis'te Türkiye'den TÜBİTAK İmzası Bulunuyor!

Geleceğin otomobili Oasis'e katkı sağlayan Osram, BlackBerry, TRW, Siemens, Dekra, ZF gibi alanında uzman birçok firmanın yanı sıra gurulanacağımız bir isim daha bulunuyor. Oasis'e Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu da desteklerini sundu. Tesislerinde yerli otomobil için çalışmalar yürüten TÜBİTAK, buna bağlı olarak batarya hücresi, batarya yönetim sistemi, merkezi kontrol ünitesi, batarya modül ve paketi, sürücüsüz sürüş, elektrik motoru, aktif sürüş ve sürüş destek sistemleri geliştirilmesi amacıyla araştırmalar yapıyor.

Dediğimiz gibi otomotiv dünyasında büyük sükse yapmaya hazırlanan Oasis, \%100 elektrikli ve sürücüsüz sürüş özelliğine sahip. Direksiyon özelliği ise aracın en göz alan kısmı olarak hazırlanmış. Oasis'in fonksiyonel direksiyon simidi sayesinde sürücü otomobili sürücüsüz sürüş moduna aldığı an itibariyle, direksiyon klavyeye dönüşüyor. 

Bunun yanı sıra otomobilin diğer önemli özellikleri arasında ilk defa kullanılacak 5K ekran kullanıldı. Böylelikle yüksek çözünürlüğe sahip ekran ilk kez bir otomobil modelinde kullanıldı. Sonrasında başka modellerde kullanılır mı bilinmze ancak ilk kullanımı sağlayan isim Oasis oldu. Akıllı sürüş asistanının bulunduğu araçtaki sensörler sayesinde aracın etrafını 360 derece kontrol edilebiliyor. Yayalar holografik yazı vasıtasıyla uyarılıyor.

Oasis'in bir başka merak konusu olan özelliği ise içerisinde ön kısmında bahçe olması. Bu bahçede çiçek yetirtirmek mümkün kılınmış. Rinspeed'in Oasis konseptinin dışında, Tesla'nın rakibi olan Faraday elektrikli SUV prototipini CES'de tanıtacak. Aynı zamanda Toyota America da UX adı verilen konsept aracını Las Vegas'ta sergileyecek. Kesin olmasa da Fiat Chrysler'in de fuarda Chrysler Pasifica'nın elektrikli versiyonunu sergilemesi bekleniyor.

Sizlerde CES 2017 Etkinliği Merakla Bekleyenlerden Misiniz?

 

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi