"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Kaspersky Uyardı: Sistemler Tehlikede!

Sedat | 10 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Kaspersky tarafından bulunan bir virüs, tüm işletim sistemlerini etkiliyor.

Güvenlik alanında sunduğu hizmetler ile değil aynı zamanda araştırmalarıyla da kullanıcıları bilgilendiren Kaspersky yeni bir rapor yayınladı.

Kaspersky tarafından yayınlanan bu raporda, son araştırmalarda yeni bir zararlı yazılımın tespit edildiği belirtilirken, bu yazılımın tüm işletim sistemlerinde çalışacak şekilde kodlandığı belirtildi. Bugüne kadar böyle bir örnek çok az görülürken, tüm işletim sistemlerinde çalışabilir durumdaki bir virüs, daha hızlı yayılarak milyonlarca kullanıcıyı kısa süre içerisinde etki altına alabilir. Bu bakımdan Kaspersky tarafından yapılan açıklamalarda güvenlik konusunda kişilerin dikkatli olması gerektiği belirtildi. 

Linux Dahi Tehlikede!

Bugüne kadar güvenli yapısı ile bilinen Linux işletim sistemlerini dahi tehdit altına alan virüs için şu anada gerekli önlemler alınmaya çalışılıyor. Bu virüs türüne göre özellikle Kaspersky Antivirüs programlarında güncellemenin sunulması beklenirken, virüs türü hakkında çok fazla detaya da ulaşılabilmiş değil.

C++ ile yazıldığı belirlenen virüste özel şifrelemeler mevcut. Bu sayede hacker, ulaşılamaz duruma gelirken, aynı zamanda hangi verilerin nasıl alındığı ve ana sunucuya nasıl gönderildiği de tam olarak bilinmiyor. Kaspersky tarafından hazırlanan raporda, kısa bilgiler paylaşılan virüs türü için şu anda önlem alınamaması da durumu daha da tehlikeli bir hale getiriyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi