"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Kayıt Defteri Temizliği Neden Yapılır?

Sedat | 31 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Windows sistemlerinde kayıt defteri temizliğinin periyodik olarak yapılması gerekir. Peki bunun avantajı nedir?

Windows Kayıt Defterinin temizliği, kayıt defteri temizleyici ve birleştiricilerinin arkasındaki fikir oldukça mantıklı. Temizleme araçları Windows Kayıt Defterini tarayarak hatalı, geçerliliği olmayan, performans düşüklüğüne sebebiyet verebilecek anahtarları tanımlayıp, size silme seçeneği sunuyorlar. Birleştirme araçları ise veri tabanını yeniden düzenleyerek aralarında boşluk bulundurmadan tüm önemli verileri bir arada tutmaya yardımcı olmakta. Bu seçenekler her ne kadar Windows XP zamanlarında performansı gözle görülür şekilde arttırabilmiş olsa da, modern bilgisayarlar artık çok daha hızlı, dolayısıyla kayıt defterinde yüzlerce yanlış ve geçersiz veri bulunsa da, PC’nizin bu sebepten yavaşladığını söylenemez.

Her ne kadar fiyatı 30 dolar’ı bulabilen bu programların geliştiricileri bunun aksini iddia etse de, Kayıt Defteri birleştirmesinden elde edeceğiniz performans artışı hissedilebilir olmayacaktır. Kayıt Defterini bir temizlik rutini olarak arada bir temizlemek, özellikle uzun zamandır bakım görmemiş PC’lerde faydalı olabiliyor, fakat kesinlikle bu işi sıklıkla yapmamanız gerekmekte. Kazara önemli bir anahtarı silmek bilgisayarınıza yarardan çok zarar verecektir.

Bu bakımdan bu tip işlemlerin yapılması sırasında dikkatli olmak da gerekir.  Yanlış işlemler ciddi zararlar yaratabilecek ve daha kötü bir duruma yol açabilecektir. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi