"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Konsollar Bilgisayarlara Yaklaşıyor

Sedat | 18 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Bilgisayar sektörüne giderek daha da yaklaşan konsol üretimlerinde gelecekte etkileyici bir sektörün oluşması bekleniyor.

Konsol pazarında yaşanan rekabet, üretimlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlarken, bu konuda bilgisayar sektörü ile çok benzerliklerin olması da dikkatlerden kaçmadı. Bu durum kuşkusuz oyun geliştiriciler için de iyi bir ortam hazırlıyor. Piyasada 2-3’yıllık bir döngü aralığına giren üretimler önceden çok daha uzun sürelerdeydi ve kullanıcılar uzun süre aynı cihazı kullanmak zorunda kalıyordu.  

Güncellemeler Sunuluyor

Konuyla ilgili açıklama Epic Games patronu Tim Sweeney tarafından yapılırken, Tim Sweeney yaptığı açıklamada 7-8 yılda bir cihaz çıkarmak yerine sık sık güncellemelerin sunulmasının çok daha iyi bir ortam yarattığını ve bu da hem oyuncular hem de oyun üreticileri için oldukça iyi bir ortam hazırladı.

Yapılan geliştirmelerin yanı sıra donanımlarda da iyi bir istikrarın yakalandığı konsollarda PS4 Neo,  Project Scorpio ve Nintendo NX gibi cihazlarda yeni yonga setleri ve 14nm’ye varan grafik mimarileri kullanılıyor. Bu durumda kuşkusuz performans açısından çok iyi bir gelişmenin sağlamasını mümkün kılıyor.

2-3 yılda bir cihaz değiştirmek yerine ara güncellemeler ile daha iyi bir cihaza sahip olan oyuncular da bu gelişmelerden oldukça memnun. Zira sürekli cihaz yenilemek ekonomik anlamda da ciddi bir yük getiriyordu. Fakat oyun konsol üreticileri tarafından yapılan bu değişiklikler kuşkusuz sektöre de iyi bir ivme kazandırdı.  

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi