"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Kritik Uyarı Virüslü Video İzlemeyin

Sedat | 24 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Son zamanlarda Türkiye'de yaşanan darbe olaylarına karşılık teknoloji uzmanlarından oldukça önemli bir açıklama yapıldı.

15 Temmuz günü Türkiye'de yaşanan olaylardan özellikle sosyal medya üzerinden etkin bir şekilde mücadele örneği sergilenmiş ve pek çok vatandaş internet üzerinden aldığı bilgiler ile harekete geçerek darbe girişimi önlemişti. Fakat yaşanan bu durum pek çok farklı kesimden insanı da harekete geçirmiş durumda.

İnternet üzerinden yapılan yayınlar ve paylaşımlar ile birlikte kişilerin mağdur edilmeye başlandığı görüldükten sonra konuyla ilgili teknoloji uzmanları tarafından hemen açıklama yapıldı. İnternet üzerinden kişilerin farklı sitelere yönlendiren platformları kullanmaması gerektiği ve darbe ile ilgili olduğu iddia edilen pek çok video içeriğinin dahi izlenmemesi gerektiği belirtildi. Kişilerin bu tür davranışlar sonrasında pek çok kötü yazılıma sahip olabileceği ve internet üzerinden mağdur olabileceği belirtilirken son zamanlarda yayılan bu tip virüsler nedeniyle binlerce kişinin sorun yaşadığı açıklandı.

Kullanıcıların bilgilerinin ele geçirilmesi ve özellikle kredi kartı bilgilerinin alınabilmesi amacıyla pek çok farklı şekilde uygulamaların piyasaya sunulduğu ve uygulamaların video izleme gibi görünümler ile saklanarak kullanıcıların aldatıldığı ifade edildi. Yapılan değerlendirmelerde pek çok kişinin Bu durumun farkında olmaması nedeniyle belirtilen işlemleri yaptığı ya da içeriklere erişim sağladığı görülürken kişilere bu tür durumlara karşı önemli uyarılar yapıldı.

Özellikle çok önemli kişilere ait olduğu belirtilen ve sistemden silineceği için herkesin bir an önce izlenmesi istenen videoların kişilerin bilgisayarlarına çeşitli zararlı yazılımlar yüklediği ve böylece bilgiler aldığını ifade edilirken kişilerin sosyal medya kullanımında dikkatli olması ve güvenmediği hiçbir içeriğe erişim sağlamaması gerektiği söylendi.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi