"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Lüks elektrikli arabası: Bentley!

Sedat | 1 Ocak 2020 0 yorum Süre: 3 dakika

Bentley ilk elektrikli arabasını 2025'te piyasaya sürebilir ve bunun için acele etmiyor. 

Lüks otomobil markası elektrikli arabasını mevcut modellerden ayıracak bir tasarımla piyasaya sürecek. 

Automotive News Europe ile yaptığı röportajda CEO Adrian Hallmark, Bentley'in ilk elektrikli arabasında katı hal pilleri kullanabileceğini söyledi. Her ne kadar birçok şirket bu yeni pil tasarımının kullanımını tartışmış olsa da, onu üretime almak henüz alamadı. 

Hallmark, "Katı hal garantili olduğumuzu söylemiyorum, ama bu 2020 ortalarında zaten radarda." dedi. Katı hal pillerin savunucuları, elektrikli bir Bentley'in çalışması için çok önemli olabilecek mevcut lityum iyon pillerden daha iyi performans sunacaklarını iddia ediyorlar.

Bentley, lüks üzerinde verimliliği vurgulayan büyük ve ağır arabalar üretiyor. Yeterli menzil elde etmek, maliyetleri ve kiloyu daha da artıran büyük bir pil takımı gerektirir. Ancak katı hal piller, belirli miktarda enerji depolama için lityum iyon pillere göre yaklaşık yüzde 30 daha hafiftir. Ve bu oran genel olarak bakıldığında önemli bir ayrıntı oluyor. 

Belirli bir hacimde daha fazla enerji depolayabilme yeteneği, katı hal bataryalarını otomobil üreticileri için çok çekici kılıyor. BMW ve Bentley'in üst kuruluşu olan Volkswagen, katı hal bataryaları üreten şirketlere yatırım yaparken, Toyota şirket içi teknoloji üzerinde çalışıyor. 

Katı hal pillerinin gelecekteki bir elektrikli lüks otomobilin 500 km menzile ulaşabileceğini iddia ediyor, ancak şirketin ilk üretim arabası geleneksel lityum iyon pilleri kullanacak.

Hallmark başka pek çok ayrıntı sunmadı, ancak elektrikli bir güç aktarma sisteminin, tasarımcıların otomobilin boyutunu büyütmeden iç mekanı vurgulamasına izin vereceğini söyledi. Oldukça daha küçük olmasına rağmen, Land Rover Range Rover ile benzer bir iç hacme sahip olduğuna inandığı Jaguar I-Pace'den bahsetti. 

Bentley daha önce otomobil üreticisinin 100 yıllık yıldönümünü kutlamak için tasarlanmış bir konsept otomobil olan EXP 100 GT ile gelecekteki elektrikli otomobillerin neye benzeyebileceğine dair bir ipucu sundu.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi