"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Maxthon Casus Çıktı!

Sedat | 18 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

İnternet tarayıcısı sektöründe Maxthon uzun zamandan beri yükselen bir istatistiğe sahip olurken, tarayıcıda casus kodların kullanıldığı görüldü.

Farklı özellikleri ve hızlı yapısı ile son dönemlerin en çok dikkat çeken tarayıcılarından birisi olan Maxthon, bu konuda ciddi bir darbe aldı. Maxthon kodlarında yapılan incelemede tarayıcıda ciddi bir zararlı kodların bulunduğu ve bu kodlar aracılığı ile kullanıcı bilgilerinin toplandığı belirtildi.

Maxthon aracılığı ile toplanan verilerin Çin’deki bir veri merkezine gönderildiği ortaya çıkarken, bu durum üzerine tüm gündem Maxthon’nun casusluğu oldu.

Güvenli Tarayıcı Denilmişti!

Maxthon ile ilgili yapılan tanıtımlarda tarayıcını piyasadaki diğer tarayıcılara göre çok daha güvenli olduğu belirtilmişti. Fakat bu konuda ortaya çıkarılan son durum ise Maxthon ’un sanıldığı kadar masum olmadığı ve aksine kullanıcıların bilgisayardaki tüm verilerini sızdırdığını gösterdi.  

İnternet tarayıcı sektöründe yüzde 1’lik bir payı bulunan Maxthon, pay olarak küçük görülse de kullanıcı açısından oldukça yüksek bir rakamda.

Tarayıcı ile ilgili yapılan araştırmalarda Maxthon  tarafından dat.txt dosyasının oluşturulduğu ve bu dosyada kullanıcıları bilgilerinin depolandığı açıklandı. Sistem tarafından belirli aralıklarla bu dosyaların sunucuya gönderildiği de ortaya çıkarılırken, dosyanın zip şifreli olması da bu konuda içeriğe ulaşılmasını engelledi. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi