"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Metro Sistemi Hacklendi!

Sedat | 28 Kasım 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

San Francisko'da metro sistemi, ücretsiz hizmet vermesi içib bir hacker tarafından hacklendi. İşte olayın detayları...

San Francisko metro sistemini yolvuların ücretsiz bir şekilde kullanabilmesi için geçtiğimiz cumartesi günü bir saldırı düzenlendi. Sisteme kolaylıkla sızan hacker, kimliğini açıklamadı. Fakat  San Francisco yetkilileri bu servisi düzeltmek istedikleri zaman karşılaşmaları için fidye istemek üzere bir mesaj bıraktı.

MUNI istasyonlarındaki ekranlarda "You Hacked, ALL Data Encrypted" Contact For Key(cryptom27@yandex.com)ID:681 ,Enter,” while machines were printing tickets with short messages such as “Out of Service” and “Metro Free.” mesajı görüntülendi.

Yani hacker sitemi geri getirmek için fidye istiyor ve iletişim için e-posta adresini veriyordu. San Francisco yetkilileri olayın gerçekleşmesinin ardından bilgisayar korsanıyla iletişime geçip, bilgisayar korsanının metro servislerini geri getirmesi için MUNI ile anlaştığını açıkladı. Fakat bu anlaşma biraz pahalıya patladığı için şimdilik askıya alındı. 

Kendisini "Andy Saolis" olarak adlandıran hacker, başka bir e-posta'da, kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için 100 Bitcoin yani yaklaşık 73.000 dolar talep etti. MUNI'deki mühendislerin saldırı ile uğraştığı ve kötü amaçlı yazılımları kaldırmaya çalıştıkları için ödeme sistemleri ve istasyondaki bilgisayarların yalnızca bir kısmı çalışıyor.

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi