"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

MicroSD Kartta Müthiş Yenilik!

Sedat | 23 Kasım 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Android cihazlarda performans artışı sağlamak için yeni bir microSD kart teknolojisi de geçiliyor. İşte hız canavarı A1 ile ilgili tüm detaylar...

Cihazlarımızda uygulama, müzik, fotoğraf, video veya telefonun kendi veri tabanındaki verilerden dolayı son zamanlarda depolama alanında büyük sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Telefon kapasitesinin eksik kaldığı durumlarda ilk yardım olarak akıllara gelen tek şey hiç şüphesiz MicroSD kartlar. Küçük boyutlarıyla gerçekleştirmiş olduğu şeyler akıl almaz güzellikte olduğundan dolayı kullanıcılar tarafından oldukça benimsendi. Gün geçtikçe büyük bir kapasite alanına sahip olmasıyla beraber kullanım oranı da arttı. 

Hız konusunda köklü bir değişiklik ile karşımıza uzun bir süredir çıkmayan microSD teknolojileri için yeni standart duyuruldu. Bildiğiniz gibi microSD kartların sonunda HC ve XC sembolleri yer alıyor. HC = high capacity ve XC = eXtended capacity anlamına geliyor. HC ile biten hafıza kartları 4 GB ile 32 GB arasında depolamaya XC ile biten kartlar ise 32 GB ile 2 TB arasında depolama alanına sahip. Şimdi ise bu semboller bir başka yenilik ile buluşuyor.

SD Kart Birliği, A1 ismini verdiği yeni sembolünü microSD kartlara taşımaya hazırlanıyor. Android Marshmallow ve sonraki Android sürümleri için büyük önem taşıyan A1 sayesinde uygulamalar microSD kartta daha hızlı çalışacak. A1; "saniyede 1.500" rastgele okuma erişimi (IOPS) 500 rastegele yazma ve saniyede 10 MB sıralı ardaşık performansı sunuyor. A1 sembolünü taşıyan microSD kartların ne zaman satışa sunulacağı ve ne kadar depolama alanına sahip olacağı henüz bilinmiyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi