"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Microsoft ABD Hükümetine Karşı Davayı Kazandı.

Sedat | 23 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Microsoft ve Amerika Birleşik Devletleri arasında süren sunucu gizliliği ile ilgili davayı Microsoft şirketi kazandı.

Bazı durumlar da hükümetler suçluların tespiti ve suçlunun daha çabuk bulunması gibi nedenlerle teknoloji şirketlerinin sunucularında bilgi almak isteyebiliyorlar. Ancak birçok kuruluş bu durumun kullanıcının gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle bilgi vermekten kaçıyorlar.

Microsoft şirketi ile ABD hükümeti de kullanıcının gizliliği konusunda mahkemelik olmuştu. Uyuşturucu kaçakçılığı davasında Microsoft şirketinin sunucusuna erişmek isteyen ABD hükümeti  ABD 2. Temyiz mahkemesine başvurmuş ve  mahkeme hükümetin Microsoft şirketinin İrlanda sunucularına erişebileceği konusunda karar vermişti. Bu kararı beğenmeyen Microsoft şirketi davayı Manhattan Eyaleti Mahkemesine taşıdı ve davayı kazandı. Mahkemeyi kazanan Microsoft şirketinin Hukuk bürosu yasalarla korunan  hukuki korumaların dijital alanda da olması gerektiğini ve bu konuda hukuki düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. Microsoft şirketinin davayı kazanması bazı kesimler tarafından şirketin bulut bilişimdeki gizliliğin korunması açısından atılan ilk adım olarak değerlendirildi. Ancak alınan bu karar ABD sınırları içerisinde ki sunucuları etkilemiyor.

Zira ABD hükümeti işlenen herhangi bir suç durumda mahkeme kararıyla sunucusuna erişmek istediği şirketin sunucusuna erişebiliyor. Bazı çevreler kişisel gizliliğin önemli olduğunu ancak hükümetlerin suçluların yakalanması için gerektiği noktalarda şirketlerin sunucularına bağlanması gerektiğini savunuyor. Ancak bazı kesimlerde kullanıcının gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle bu duruma karşı çıkıyorlar.

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi