"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Microsoft Fransa Tarafından Uyarıldı

Sedat | 21 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Microsoft tarafından geliştirilen Windows 10 işletim sisteminde yer alan özelliklerin kullanıcıların tüm verilerinin Microsoft tarafından alınmasına sağladığı öğrenildi.

Microsoft Windows 10 adı verilen işletim sistemi sayesinde kullanıcıların pek çok verisine ulaştığı ve kapsamlı bir ver itabanı oluşturduğu iddia edilirken konuyla ilgili markaya en önemli uyarı Fransa tarafından yapıldı. Microsoft gibi Amerikan şirketlerinin daha önce yaşanan pek çok örnekte kullanıcıların gizliliği ihlali yaptığı ve bu nedenle de uyarıldığı görülürken benzer örnek Microsoft cephesinde de yaşandı.

Microsoft Windows 10 işletim sistemini kullanan kişilerin gezdiği internet sitelerini ve üyelik şifrelerini dahi işletim sistemi sayesinde elde edebiliyor. Bu durum kullanıcıların veri güvenliğini ciddi derecede tehdit ederken Windows 10’da yer alan açıklar nedeniyle Fransa tarafından ciddi bir uyarı yapıldı.

Kişisel kullanımlarda her ne kadar çok önemli bir tehdit oluşturması da kurumsal olarak kullanılan işletim sistemlerinde önemli verilerin ele geçirilebilecek olması bu konuda ciddi bir endişe yaratıyor. Fransa tarafından yapılan uyarının ardından tüm gözler Microsoft’a dönerken, Microsoft tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Fakat markanın bu konuda ciddi bir ihmal yaptığı ve kullanıcıların güvenliğini hiçbir şekilde önemsemediği de yapılan yorumlar arasında yer alıyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi