"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Microsoft, Görme Engelliler için Konuşan Kamera Uygulaması Başlattı!

Sedat | 13 Temmuz 2017 0 yorum Süre: 2 dakika

Microsoft, görme engelli kişilere çevrelerindeki durumu anlatmak için Yapay Zekayı (AI) kullanan ücretsiz bir iOS kamera uygulaması (Seeing AI) başlattı..

Görme engelliler için düşünülmüş harika bir uygulamayı Microsoft ücretsiz bir şekilde sunuyor. Şirket, Yapay Zekayı (AI) kullanan ücretsiz bir iOS kamera uygulaması (Seeing AI) başlattı. Bu uygulama sahnenin nasıl göründüğünü açıklar.

Microsoft Seeing AI Uygulaması Ne İşe Yarar?

Uygulama App Store'da kullanıma sunulmuştur.Benzer şekilde restoran faturanızın miktarını söyleyebilir veya bahsedilen herhangi bir şey hakkında anlatabilir.

Microsoft, "bu akıllı kamera uygulamasıyla telefonunuzu bekletin ve çevrenizdeki dünyayla ilgili bilgi duyacaksınız. Aynı zamanda görsel dünyayı sesli bir deneyim haline getirmek" için tasarlandı dedi.

Şirket, kullanıcıların "aynı zamanda yüz tanımak, yaklaşık yaş, duygu ve diğer şeyleri de dahil olmak üzere" bulunduğunuz kişilerin yüzlerini tanımalarını ve bulmalarını" sağlayacaklarını da ekliyor.

Görme özrü olan kişiler, kısaca metin parçalarının okunması ve tüm belgelerin nasıl yakalanacağı konusunda sesli rehber verilerek metinde AI kamera uygulamasını görerek metni hızla okuyabilecekler. Ayrıca, barkodların bulunmasına yardımcı olmak için sesli uyarı sesi verir ve ardından ürünleri tanımlamaları için onları tarar. Yaklaşan bir özellik, para birimi faturalarını belirleme becerisidir.

Microsoft, AI'yi "çevrenizdeki dünyayı anlatan ücretsiz bir uygulama" olarak tanımlıyor. Düşük vizyonlu topluluk için tasarlanan bu araştırma projesi, AI'nın insan metin ve nesneleri tanımlama gücünden yararlanıyor "dedi.

Fakat Microsoft, bu sorunun üstesinden gelmek için tek başına değil. CNET Çarşamba günü Apple, Google, Facebook ve Amazon benzer projeler üzerinde çalışıyor.

Bu, aynı zamanda yapay zeka teknolojisini kullanarak Microsoft tarafından yapılan en son projedir.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi