"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Microsoft’un Büyük Rakibi OpenOffice Kapanabilir!

Sedat | 7 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

OpenOffice için gelen son bilgilerde markanın mali açıdan zor durumda olduğu ifade edildi.

2000 yılında kurulan ve bu yıldan itibaren Microsoft Office tercih etmeyen kişilerin ilk tercihi olan OpenOffice mali açında oldukça zorlu bir süreç içerisinde. Microsoft Office sektörde lider olsa da uygulamanın en büyük rakibi OpenOffice olarak görülüyordu. Bu bakımdan OpenOffice için yaşanan bu durum aynı zamanda Microsoft için büyük bir şans olarak görülüyor.

OpenOffice’de Neler Yaşanıyor?

OpenOffice için gelen son bilgilerde mali açısında yaşanan sıkıntıların yanı sıra iş gücünde de sorunların olduğu belirtildi. Bu bakımdan hem ekonomik hem de çalışma hattında yaşanan sorunlar nedeniyle giderek büyük bir çıkmaza giren OpenOffice için kapanma, iflas da gündeme gelmeye başladı.

Açık Kaynakta İlk Tercihti

Ücretsiz olması ve açık kaynak dünyasının en popüler ofis programlarından biri olması OpenOffice için yeterli olmazken, uygulama gönüllü katkıları ile ayakta duruyordu. Fakat son dönemlerde katkıların ciddi oranda azalması, yazılım konusunda sorunların yaşanmasına yol açtı.  Uygulamanın ücretsiz olması gelir konusunda büyük handikap yaratırken, yardımların gelmemesi de uygulamanın devam etmesini zorlaştırdı. OpenOffice başkan yardımcısı Denis Hamilton tarafından yapılan son açıklamalarda kullanıcıların da artık uygulamaya az ilgi gösterdiği belirtildi. Bu açıdan şu anda OpenOffice için hiçbir olumlu gelişme yaşanmazken, önümüzdeki günlerde bir iflas kararı da duyurulabilir. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi