"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Milli Savunma Sanayisinde Yerli İşletim Sistemimiz Kullanılacak!

Sedat | 27 Ekim 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Türk Savunma Sanayisinde yerli işletim sistemimiz Pardus kullanılacak.İşte HAVELSAN ile Pardus arasında gerçekleştirirlen anlaşmanın detayları...

Linux tabanlı açık işletim sistemi Pardus'un adı uzun zamandır duyulmuyordu. Fakat HAVELSAN ile yapılan anlaşmanın ardından milli gururumuz Pardus'un ismini çokça duyacağız gibi. Pardus'a olan destek bir zamanlar son bulsada şu an gayette aktif bir biçimde çalışıyor. TÜBİTAK tarafından desteklenmeye ve geliştirilmeye devam eden Pardus, ülkemizdeki yerli yazılımların önemini bir kez daha gözler önüne serdi. 

Türk yazılımların yaygınlaşması adına geçtiğimiz ay bir anlaşma gerçekleşmişti. TÜBİTAK ve HAVELSAN arasında oluşan bu anlaşmanın ilk tomurcukları yeşermeye başladı. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, yapmış olduğu bir açıklamada, telknoloji adına oluşacak tüm çözümlerin iyileştirileceğini ve bu çözümlerin dışa bağımlılığını azaltacağız ifadesini kullandı. Amaç yerli teknolojilerin daha fazla yaygınlaşmasını sağlamak olduğunun altını çizdi. 

Peki Neden Yerli İşletim Sistemi?

Daha güvenilir olduğu belirlenen yerli işletim sistemi Pardus,Türk Silahlı Kuvvetler ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından hızla yaygınlaşması adına çalşışmalara başladı. Türkiye’de, savunma sektöründe olması gerektiği gibi güvenlik açığının en aza indirgenmesi hesaplanan Pardus'un daha hassas olduğuna dikkat çekti. 

Anlaşılan o ki ilerleyen günlerde Pardus üzerinde gelişmelerin oluşacağını ve ek çözümler getirilerek dışa bağımlılığın azaldığını görebilmemiz mümkün. Bakalım bu anlaşma dahilinde nasıl bir yol katedilecek hep birlikte göreceğiz..

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi