"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Mozilla’dan 404 Hata Ekranına Çözüm!

Sedat | 5 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Firefox 404 olarak adlandırılan hata ekranlarını kaldıracak ve böylece yeni bir özelliği kullanıcılara sunacak.

Mozilla Firefox için yapılan son güncellemeler ile birlikte internet tarayıcısına yeni özelliklerin ekleneceği belirtildi. Özellikle 404 hata ekranlarının tarayıcı ile görüntülenmeyeceği belirtilirken bu ekranlar yerine internet sayfalarının kayıtlı arşivleri sunulacak. Bu bakımdan tüm internet sayfalarının kayıt altına alınması ve arşivlenmesi söz konusu olurken Firefox bu konuda farklı bir yöntem uygulayacak.

Tüm web sayfalarının kayıt altına alınması oldukça yüksek bir maliyet gerektireceğinden dolayı bu sorunu kullanıcıların bilgisayarları ve özel sistemlre üzerinden çözecek Firefox, kullanıcılarının giriş yaptığı sayfaları kayıt altına alacak ve daha sonra bu sayfalara erişim sağlamak istenmesi halinde özellikle 404 hatası verecek sayfalar direk arşivden gösterilecek. Böylece kullanıcılar daha önce sana görüntülediği sayfayı tekrar görüntüleyerek sayfadaki verilere erişim sağlayabilecek

Firefox tarafından sunulan bu özellik şu ana kadar hiçbir tarayıcı da bulunmazken, Mozilla için test platformunda bu özelliklerinden başarılı sonuçlar alındığı öğrenildi. Firefox için önümüzdeki günlerde yapılacak yeni güncellemeler sayesinde bu özellik resmen kullanıma sunulmuş olacak.

Wayback Machine Kullanılacak

Wayback Machine üzerinden de çalışacak sistem, sistemde kayıtlı olan sayfalar kullanıcılara gösterebilecek. Bunun için oldukça özel bir algoritmanın yazıldığı ve kullanıcılara bu uygulamanın sunularak farklı bir özelliğini daha kullanıma açılacağı belirtilirken kullanıcıların bu özelliğe ilgi göstermesi bekleniyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi