"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Müjde! Kitlesel Fonlama Başlıyor!

Sedat | 18 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Crowdfunding olarak adlandırılan ve Türkçe’de kitlesel fonlama olarak yer alan sistem, Türkiye’de devlet tarafından resmen başlatılıyor.

Kitlesel fonlama ile ilgili yapılan son açıklamalarda devlet tarafından bu konuda çalışmaların yapılacağı ve kısa süre içerisinde kitlesel fonlama ile ilgili detayların paylaşılacağı belirtildi.  

Konuyla ilgili gelen ilk bilgilerde devlet tarafından girişimciliğin hızlandırılması amacıyla böyle bir projenin yürütüleceği belirtilirken, kitlesel fonlama ile birlikte en önemli amacın Türkiye sınırlarını aşacak ve uluslararası alanda ses getirecek projelerin ortaya çıkarılması ve desteklenmesi olduğu belirtildi. Bu bakımdan Türkiye’de fikri olan fakat maddi açısında zorluklar yaşayan kişiler kitlesel fonlama ile birlikte bu hayallerini fırsata çevirme şansı da elde edebilecek.  

Finansman En Büyük Sorun!

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda girişimler için finansmanın en büyük problem olduğu belirtilirken, ABD gibi pek çok ülkede de kitlesel fonlama gibi destekler ile birlikte girişimcilerin önünün açıldığı ifade edildi. Bu bakımdan Türkiye’de de benzer bir proje kitlesel fonlama ile başlatılırken, AnelList sisteminin baz alınacağı açıklandı. Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamalarda Hazine Müsteşarlığı tarafından konuyla ilgili çalışmaların yapılmaya başlandığı ve kısa süre içerisinde planların hazırlanarak çalışmaların resmen başlatılacağı belirtildi. Çalışma kapsamında ise yatırımcılar ile girişimciler bir araya getirilerek, ortaklıklar sağlanacak. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi