"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Müzik Servislerinde Rekabet Artıyor!

Sedat | 30 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Apple, Spotify ve diğerleri… İşte müzik servislerindeki son rakamlar ve yaşanan rekabet.

Bir yandan Apple’ın müzik servisiyle rekabete başlayan Spotify 100 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Bu abonelerin 30 milyonu ise aylık abonelik ücreti ödeyen müzik severler. Apple Music'te ise 15 milyon kullanıcı ücret ödüyor. Öte yandan Apple Music'in aktif toplam kullanıcı sayısı ise şu sıralar sır gibi saklanıyor ancak Spotify’ı geçebilecek bir rakam olmadığı düşünülüyor.

Rakamlar Ne Diyor?

Rakamlara baktığımızda Spotify'ın başarısı net şekilde tabloya yansıyor. Öte yandan Amazon'un online müzik servisi Amazon Prime'da ise 46 milyon kullanıcının bulunduğu biliniyor ancak bu kullanıcıların tümü ücretli abone zira Amazon müzik servisini, Prime aboneliği için bir tür “eşantiyon” olarak sunuyor. Fakat Amazon’un, müzik servisini Prime aboneliğinden ayırarak, ayrı bir hizmet olarak, Apple Music ve Spotify ile rakip olarak konumlandırmak için çalıştığı da biliniyor. Amazon, Prime aboneliği istemeyip sadece müzik aboneliği tercih edenlerden Prime fiyatına göre daha düşük bir abonelik ücreti alacak.

Yaşanan bu durum önümüzdeki günlerde markaları daha ciddi kampanyalar yapmaya itebilir. Her biri daha da kendisini geliştirirken, daha fazla kullanıcının çekilebilmesi adına cazip fırsatların yaratılması gerektiği mecbur kılınıyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi