"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Nexus Android 7.0 İle Kan Kaybediyor!

Sedat | 24 Ekim 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Google'ın Nexus telefonları Android 7.0 ile gücünü yitirecek.

Android 7.1 Nougat Geliştirici Önizlemesi'ne doğru yükseliş gösteren Nexus cihazları yeni sürüm ile Gece Modu özelliğini kaybedecek. Gece modunu bilmeyenler için bir hatırlatma da bulanacak olursak, ekrana hafif kırmızı bir renk vererek geceleri mavi ışığı azaltan bir moddu. 

Google'dan Lan Lake bu olayın gerçekleşebileceğini resmen doğruladı. Gece modunun son güncellemenin ardından Nexus cihazlardan kaldırıldığını nedeninin ise bazı sürümlerde sorun yarattığını belirtti. Gece Modu'nun Nexus cihazlarından kaldırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada Lake, "Gece Işığı, GL Shader yerine renklerle ilgili yeni bir donanım arayüzü kullanıyor, bu yüzden özel olarak sürücü desteği gerektiriyor, bu da Nexus telefonlarda bulunmuyor" dedi.

Bir diğer kısıtlama ise parmak izi okuyucusunun hareket algılama özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, parmak izi okuyucusunu tek bir tuşla hareket ettirerek bildirimlere ulaşabilecekti. Google'ın bu özelliği Nexus cihazlara aktarmamasının sebebi, diğer cihazlarla uyumluluk göstermemesi. Bu özelliği destekleyen diğer Android cihazlar 'Moves' adlı bu özelliğe Android 7.1 ile erişebilecekler.

Lake'in Moves hakkındaki açıklaması şu şekilde: "Nexus 6P ayarlarında Moves seçeneği var ama bu seçenek, sadece temel işlemleri içeriyor. Maalesef Nexus 5X ve 6P gerekli donanıma sahip değiller ve dolayısıyla Moves'u da desteklemiyorlar." 

Kullanıcılardan biri Ian Lake'e verdiği cevapta Gece Modunun Android 7.0'da mükemmel çalıştığını belirtmişti. İlerleyen zamanlarda mod yazılımcıları Gece Modu'nu Nexus cihazlara göre ayarlayabilir. 

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi