"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Opera Hack Yedi

Sedat | 27 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Opera güvenliği ile ön plana çıkan bir tarayıcı olmasına karşın sistemin iyi bir şekilde korunmadığı ortaya çıktı. Sistemin ele geçirildiği duyuruldu.

Opera tarafından bugün kullanıcılara gönderilen maillerda şifrelerin değiştirilmesi gerektiği ifade edildi. Hackerlar tarafından yapılan son saldırılarda özellikle Opera Sync adı verilen sisteme erişimin sağlandığı öğrenilirken, bu özelliği kullanan milyonlarca kullanıcının bilgileri e ele geçirildi. Konuyla ilgili Opera tarafından çalışmalar yapılmasına karşın zarar oldukça fazla. Bu özelliği kullanan kişilerin daha fazla zarar görmemesi adına şifre değiştirmesi istenirken, Sync özelliğini kullanmayan kişiler için herhangi bir tehlikenin olmadığı ifade edildi. 

1.7 Milyon Kullanıcı Var!

Opera’nın Sync özelliğini kullanan 1.7 milyon kullanıcı olduğu ifade edilirken, tüm kullanıcıların hesaplarında gerekli güvenlik ayarlarını yapması gerekiyor. Sync özellikle başka tarayıcıların ayarlarını Opera içerisine alınmasını sağlarken, kullanıcıların büyük bir bölümü bu özelliği kullanmayı tercih ediyor. Bu bakımdan kullanıcıların şu anda güvenlik açısından bir zafiyeti olduğu görülürken, gönderilen mailde de kullanıcıların en kısa süre içerisinde hesapları üzerinden ayar yapması gerektiği ifade edildi.

Son dönemlerde artan hack olaylarına karşın güvenliğin sağlanamaması kişisel verilerin gizliliği konusunda kullanıcılarda daha fazla tedirginlik yaratırken, bu konuda şifre değiştirmek de çok fazla işe yaramıyor. Kullanıcıların sistemde kayıtlı tüm bilgilerinin alındığı tahmin edilirken, bu durum ile ilgili önümüzdeki günlerde farklı gelişmelerin de yaşanabilmesi bekleniyor.

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi