"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Opera Satılmayacak!

Sedat | 18 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Norveç’ten tüm dünyaya yayılan Opera için kurumlardan onay çıkmayınca satış planları da iptal edildi.

Son dönemlerde tarayıcı pazarındaki payını arttırmayı başaran ve pek çok farklı özelliği tarayıcıya ekleyerek ses getiren Opera, satış için onay alamadı. Çinli ortaklık grubu tarafından Opera için teklif getirilirken, Opera yönetimi tarafından bu teklif kabul edildi. Konuyla ilgili görüşmeler başladıktan sonra ise bu konuda anlaşma kısa süre içerisinde sağlandı.

Anlaşmanın ardından sıra satış işlemlerine gelirken, Opera için satış onayı çıkmadı.  Opera için teklif getiren ortaklıkta Kunlun ve Qihoo ortaklığı söz konusu olurken, 1.2 milyar dolarlık bir teklifte anlaşmanın sağlandığı açıklandı. Buna karşın anlaşma yapılmış olsa da geçersiz sayıldı. Devlet kurumları tarafından anlaşmaya onay verilmezken, satış kararı için hem ABD hem de Çin yetkili kurumlarının onayı gerekiyordu. ABD yönetimi tarafından yapılan görüşmeler neticesinde ise satışa onay verilmeyeceği belirtildi.  

Değer Kaybetti!

Opera satış için onay alamazken, üstelik bu durumdan zararlı çıktı. Kararın açıklanmasının ardından Opera’nın değerleri düştü ve yüzde 17’lik bir kayıp yaşandı. Bu durum sonrasında ise Opera’nın piyasadaki değeri 1.2 milyar dolardan 860 milyona düştü ve şirket yöneticileri kar elde etmeye çalışırken, kayıp yaşadı.

350 milyon kullanıcısı olan Opera satış konusunda hala tekliflere açık olduğunu söylerken, bu konuda yaşanan yeni bir gelişme bulunmuyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi