"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Otomobillerde Çip Dönemi Başlıyor

Sedat | 20 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Terör olaylarına karşın alınacak önlem paketi kapsamında artık Türkiye’deki araçlara çip takılması zorunlu hale geliyor.

Bugün gündeme gelen haberler tüm Türkiye’de gündem yarattı. Yıllardan beri terör ile mücadele eden Türkiye’de devlet tarafından kaçakçılığın önlenmesi ve teröristlerin bu tip yollar ile kazanç sağlanmasının engellenmesi adına özel önlemlerin alınmaya başlayacağı açıklandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda Türkiye’de kullanımdaki araçlara çip takılacağı ve takip edileceği belirtilirken, özelikle kaçakçılık ile mücadele kapsamında bu yeniliğin büyük bir fayda sunacağı açıklandı. Araçların takip edilebilmesi adına HGS sistemindeki gibi bir etiketin araçlara yapıştırılacağı belirtilirken, trafik kayıtlarının tümü araç çipine işlenecek. Ardından araçlar ile ilgili yapılacak tüm işlemler bu çip üzerinden gerçekleşecek.

Akaryakıt Alınamayacak!

Çip takılı olmayan araçlara akaryakıt satışı da yasaklanacak. Bu nedenle araç kullanmak isteyen herkesin çip taktırması da zorunlu tutulacak. Akaryakıt alımında ilk olarak çip okutulacak, ardından yakıt verilebilecek. Böylece tüm araç işlemleri kayıt altına alınacak. Bu işlemler ile birlikte aynı zamanda akaryakıt şirketleri de denetim altına alınacak. Tüm akaryakıt verme işlemlerinin çipli bir şekilde yapılması zorunlu tutulacak ve ihmalde bulunan firmalar için yaptırımlar uygulanacak.

Şu an için projenin tam detayları öğrenilemese de önümüzdeki günlerde tüm bilgilerin paylaşılması bekleniyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi